Σύνδεση    Εγγραφή

Eurobasket '87

Όλα τα άπλυτα στη φόρα.
  • Συγγραφέας
    Μήνυμα

Eurobasket '87

Δημοσίευσηαπό dony » 14 Ιουν 2017, 10:05

Σήμερα συμπληρώνονται 30 χρόνια από την κατάκτηση του τίτλου του Ευρωμπάσκετ του 1987 από την εθνική μας ομάδα και θεώρησα πρέπον με ένα κειμενάκι να αναφερθώ σε αυτό το γεγονός...

http://donysoldcomputers.blogspot.gr/2017/06/eurobasket-87.html :satanic:

Εικόνα
Η αλήθεια είναι στο Retro Planet!

We Sold Our Soul For Rock n' Roll

Εικόνα

Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <
Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Re: Eurobasket '87

Δημοσίευσηαπό vulture » 14 Ιουν 2017, 15:27

Ειλικρινά θα ήθελα ένα σχετικό άρθρο στο επόμενο τεύχος του Retrolanet.
ATARI ST - ΤΟ ΟΚΤΑΜΠΙΤΟ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΑΣ!
μιλάω - μιλώ , τρολολέω - τρολολώ!
Άβαταρ μέλους
vulture
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 14 Ιουν 2017, 15:34

vulture έγραψε:Ειλικρινά θα ήθελα ένα σχετικό άρθρο στο επόμενο τεύχος του Retrolanet.

Χαχα! Μετά το περίφημο "Retor Palnet" του Παπαδάκη έχουμε και το "Retrolanet" από σένα: μεγαλεία! :laugh:

Δεν ξέρω ρε φίλε, στο επόμενο τεύχος δεν θα είναι λίγο άκυρο χρονικά; Από την άλλη, μπορείς κάλλιστα να πεις ότι το Ευρωμπάσκετ του '87 μπορεί να μνημονευθεί όποτε γουστάρουμε, χωρίς να υπάρχει η ανάγκη επετείων και λοιπών συγκυριών...

Εμένα μου αρέσει σαν ιδέα, αλλά θα πρέπει να βρούμε και κάποιον να το αναλάβει: εγώ το δικό μου άρθρο το έγραψα ήδη! 8-)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό J.T.Kirk » 14 Ιουν 2017, 15:36

Μεγάλες στιγμές πραγματικά τότε, μέχρι και γιαγιάδες είχαν κατέβει στην πλατεία και πανηγύριζαν τρελά! Απίστευτα πράγματα.

Τα σέβη μου στον πραγματικά μεγάλο Τκατσένκο (εμείς τον μάθαμε Τσατσένκο), μεγάλη ψυχή και καταπληκτικός άνθρωπος. Μέχρι και ο Γιαννάκης είπε ότι όποτε συναντιόνται, κάθε φορά του ζητάει συγγνώμη για την αγκωνιά. Μεγαλεία απλά τότε.
YOU ARE STANDING AT THE END OF A ROAD BEFORE A SMALL BRICK BUILDING.
AROUND YOU IS A FOREST. A SMALL STREAM FLOWS OUT OF THE BUILDING AND
DOWN A GULLY.
> To Be A True Adventurer, You Ought To Play Real Text Adventures
Άβαταρ μέλους
J.T.Kirk
Beam Me Up, Scotty

Δημοσίευσηαπό kostakis » 14 Ιουν 2017, 16:18

Το εντυπωσιακό είναι ότι έχουν περάσει 30 χρόνια!!!
Μια ολόκληρη ζωή.
Α500/1mb/1084s
A600/ACA620 10MB fastRam/2mb chipRam/4GB CF
A1200/Blizzard 1230 MKIV 32MB Ram/8GB CF, A1200/ACA1221 17Mhz 9MB Ram/4GB CF
Άβαταρ μέλους
kostakis
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό vulture » 15 Ιουν 2017, 13:33

@dony

Ρε κάτσε γράψτο και άσε τα νάζια.... :laugh: :laugh: :laugh:

Θέλουμε άρθρο από Πάνο για ευρωμπάσκετ '87 στο Necroplanet πάει και τελείωσε!
Άβαταρ μέλους
vulture
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό Grue » 15 Ιουν 2017, 16:43

Κι ένα λίγο διαφορετικό αλλά εξίσου νοσταλγικό άρθρο. ;)

http://www.katiousa.gr/koinonia/athliti ... rta-vouna/
Άβαταρ μέλους
Grue
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 18 Ιουν 2017, 19:20

Grue έγραψε:Κι ένα λίγο διαφορετικό αλλά εξίσου νοσταλγικό άρθρο. ;)

http://www.katiousa.gr/koinonia/athliti ... rta-vouna/

Όντως, ενδιαφέρουσα προσέγγιση - κυρίως γιατί διαφέρει από τις συνηθισμένες. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ρε γαμώτο είναι το γιατί σώνει και καλά όποιος έχει αριστερές πεποιθήσεις πρέπει να λατρεύει την υλοποίηση του σοσιαλισμού στην Σοβιετική Ένωση με τα τόσα προβλήματά του, σε σημείο μάλιστα που να θεωρεί την ΕΣΣΔ "δεύτερη πατρίδα". ΟΚ, εκεί μπορούσες ελεύθερα να δηλώσεις κομμουνιστής και άθεος τον ίδιο καιρό που στις ΗΠΑ μάλλον θα σε μπουντρούμιαζαν, αλλά, φτάνει αυτό για να θεωρήσεις "πατρίδα" τη Σοβιετική Ένωση; Ή μήπως απλά επειδή αυτό επιτάσσει η γραμμή του κόμματος; :plakamekaneis:

Δεν ξέρω, αλλά στα δικά μου τα μάτια ο "υπαρκτός σοσιαλισμός" της ΕΣΣΔ θα έπρεπε - για τους ίδιους τους αριστερούς - να θεωρείται, τουλάχιστον σε κάποιους τομείς του, ως παράδειγμα προς αποφυγή. Τα θετικά του στοιχεία θέλω να πιστεύω ότι είναι γνωστά, αλλά δεν είναι και τόσα που να σε κάνουν να αλλάξεις πατρίδα. Άλλωστε, σε ό,τι αφορά τις ανθρώπινες ελευθερίες και τις ίσες ευκαιρίες τόσο οι Σοβιετικοί όσο και οι Αμερικάνοι απέδειξαν με τις πράξεις τους ότι επί της ουσίας δεν τους απασχολούσαν και ιδιαίτερα (αναφέρομαι στους κυβερνώντες, φυσικά)... :aaaw:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό Grue » 18 Ιουν 2017, 22:15

dony έγραψε:Όντως, ενδιαφέρουσα προσέγγιση - κυρίως γιατί διαφέρει από τις συνηθισμένες. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ρε γαμώτο είναι το γιατί σώνει και καλά όποιος έχει αριστερές πεποιθήσεις πρέπει να λατρεύει την υλοποίηση του σοσιαλισμού στην Σοβιετική Ένωση με τα τόσα προβλήματά του, σε σημείο μάλιστα που να θεωρεί την ΕΣΣΔ "δεύτερη πατρίδα". ΟΚ, εκεί μπορούσες ελεύθερα να δηλώσεις κομμουνιστής και άθεος τον ίδιο καιρό που στις ΗΠΑ μάλλον θα σε μπουντρούμιαζαν, αλλά, φτάνει αυτό για να θεωρήσεις "πατρίδα" τη Σοβιετική Ένωση; Ή μήπως απλά επειδή αυτό επιτάσσει η γραμμή του κόμματος; :plakamekaneis:

Δεν ξέρω, αλλά στα δικά μου τα μάτια ο "υπαρκτός σοσιαλισμός" της ΕΣΣΔ θα έπρεπε - για τους ίδιους τους αριστερούς - να θεωρείται, τουλάχιστον σε κάποιους τομείς του, ως παράδειγμα προς αποφυγή. Τα θετικά του στοιχεία θέλω να πιστεύω ότι είναι γνωστά, αλλά δεν είναι και τόσα που να σε κάνουν να αλλάξεις πατρίδα. Άλλωστε, σε ό,τι αφορά τις ανθρώπινες ελευθερίες και τις ίσες ευκαιρίες τόσο οι Σοβιετικοί όσο και οι Αμερικάνοι απέδειξαν με τις πράξεις τους ότι επί της ουσίας δεν τους απασχολούσαν και ιδιαίτερα (αναφέρομαι στους κυβερνώντες, φυσικά)... :aaaw:

Δε θα εκτροχιάσω το θέμα παραπάνω, απλά θα σου πω ότι συμφωνώ σε πολλά μαζί σου και έχω μόνο δύο παρατηρήσεις.
Τα λάθη έχουν μελετηθεί και αναλυθεί λεπτομερώς &
όποια και όσα λάθη και να γίνανε (που γίνανε) τα θετικά ήταν τόσο περισσότερα που ο δυτικός κόσμος αναγκάστηκε να παραχωρήσει στους δικούς του λαούς κάποια ψίχουλα για να μην ξεσηκωθούν. Τώρα βέβαια που δεν υπάρχει αντίπαλο δέος μας τα παίρνουν ένα ένα πίσω.

Δε πειράζει, έχει ο καιρός ;)
Άβαταρ μέλους
Grue
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 19 Ιουν 2017, 08:45

Grue έγραψε:
dony έγραψε:Όντως, ενδιαφέρουσα προσέγγιση - κυρίως γιατί διαφέρει από τις συνηθισμένες. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ρε γαμώτο είναι το γιατί σώνει και καλά όποιος έχει αριστερές πεποιθήσεις πρέπει να λατρεύει την υλοποίηση του σοσιαλισμού στην Σοβιετική Ένωση με τα τόσα προβλήματά του, σε σημείο μάλιστα που να θεωρεί την ΕΣΣΔ "δεύτερη πατρίδα". ΟΚ, εκεί μπορούσες ελεύθερα να δηλώσεις κομμουνιστής και άθεος τον ίδιο καιρό που στις ΗΠΑ μάλλον θα σε μπουντρούμιαζαν, αλλά, φτάνει αυτό για να θεωρήσεις "πατρίδα" τη Σοβιετική Ένωση; Ή μήπως απλά επειδή αυτό επιτάσσει η γραμμή του κόμματος; :plakamekaneis:

Δε θα εκτροχιάσω το θέμα παραπάνω, απλά θα σου πω ότι συμφωνώ σε πολλά μαζί σου και έχω μόνο δύο παρατηρήσεις.
Τα λάθη έχουν μελετηθεί και αναλυθεί λεπτομερώς &
όποια και όσα λάθη και να γίνανε (που γίνανε) τα θετικά ήταν τόσο περισσότερα που ο δυτικός κόσμος αναγκάστηκε να παραχωρήσει στους δικούς του λαούς κάποια ψίχουλα για να μην ξεσηκωθούν. Τώρα βέβαια που δεν υπάρχει αντίπαλο δέος μας τα παίρνουν ένα ένα πίσω.

Δε πειράζει, έχει ο καιρός ;)

Ρε φίλε, να σου πω κάτι; Είναι καλό το να έχουν παρατηρηθεί και αναλυθεί τα λάθη του παρελθόντος αλλά, πολύ φοβάμαι, ότι σε πιθανή (;) μελλοντική υλοποίηση κάπως/κάπου τα ίδια θα γίνουν. Το σύστημα θα λειτουργούσε τέλεια αν δεν εξαρτιόταν τόσο πολύ από τον παράγοντα "άνθρωπο", αυτό το flawed πλάσμα με το μοναδικό ταλέντο να τα κάνει σκατά σε κάθε περίπτωση. Πώς θα φτιάξεις μια κοινωνία στην οποία θα εξαλείψεις την απληστία, την μάταιη φιλοδοξία και στην οποία αυτός που θα ελέγχει τους ελέγχοντες θα είναι πραγματικά ακριβοδίκαιος; Στα χαρτιά μπορεί και να βγαίνει, στην πράξη όμως πολύ αμφιβάλλω...

Ο καπιταλισμός από την άλλη δεν κρύβεται: ούτε ίσες ευκαιρίες, ούτε ίσα δικαιώματα. Είσαι τόσο αξιόλογος όσο είναι μεγάλη η τσέπη σου. Οι υπόλοιποι, ή θα δουλεύουν για σένα ή να πάνε να ψοφήσουνε. Δεκάρα δεν δίνει το σύστημα που τα λεφτά που παίρνουν μαζί οι Μέσι-Ρονάλντο θα έφταναν για να ταΐσουν ΟΛΗ την Αφρική: μπαλίτσα να βλέπει ο κόσμος, μην τυχόν και ξυπνήσει. Όλα στη φόρα τα έχει βγάλει ο καπιταλισμός, και κανείς δεν ενοχλείται - τέτοια ζώα είμαστε. Άσε, παρεκτρέπομαι και είμαι και waaaaaaaaaaay off-topic! :(

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό vulture » 19 Ιουν 2017, 21:34

To avatar σου είναι θεϊκό, προφανώς! :satanic:
Το άλμπουμ το άκουσες όμως;
Άβαταρ μέλους
vulture
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 20 Ιουν 2017, 15:13

vulture έγραψε:To avatar σου είναι θεϊκό, προφανώς! :satanic:
Το άλμπουμ το άκουσες όμως;

Ρε, εδώ μιλάμε για σοβαρά θέματα (Eurobasket/υπαρκτός σοσιαλισμός) κι εσύ με ρωτάς για το album των Maiden; Really?

Για να σου απαντήσω όμως, είναι πάνω από 15 φορές που έχω ακούσει τον 1ο δίσκο, και καμία τον δεύτερο! Πάντα θεωρώ ότι θα έχω ώρα και διάθεση και για τους δύο και ξεκινάω από τον πρώτο, αλλά ποτέ δεν φτάνω στον δεύτερο! :o

Αν και τεχνικά είναι άρτιο (εντάξει, 30τόσα χρόνια τα ίδια πράγματα παίζουν πάνω-κάτω!), για μένα δεν έχει αυτό το "κάτι", το ρεφρέν ή το ριφάκι που θα σου κολλήσει. Μου άρεσε περισσότερο το "A Matter Of Life And Death" και, σίγουρα, πολύ περισσότερο το "The Final Frontier". Φυσικά, αν ακούσω και τον 2ο δίσκο μπορεί να αλλάξω γνώμη! :lol:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό mike » 20 Ιουν 2017, 16:02

Θα αλλαξεις γνωμη μολις ακουσεις το δευτερο cd, εχει τραγουδι ΕΠΟΣ,
το προσωπικο μου αγαπημενο του δισκου.
Άβαταρ μέλους
mike
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό vaggi6128 » 20 Ιουν 2017, 19:15

Οι περισσοτεροι θεωρουν την επιτυχία αυτή ουρανοκατέβατη. Και όμως δεν ήταν κατεμέ. Λίγο η επιτυχία του παναθηναικου το 1982(μεσα στις 6 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης αποκλείοντας ομάδες όπως η ΤΣΣΚΑ,λίγο οι καλές εμφανίσεις της Εθνικής στο ευρωμπάσκετ του 1983 στη Ναντ(σε όμιλο με μεγαθήρια ΙΤΑΛΙΑ,ΙΣΠΑΝΙΑ,ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ-στον πόντο ήττα με άστοχο σουτ του Ανδρίτσου έδειχναν ότι υπήρχαν βλέψεις για παραπάνω. Ακολούθησε ο Άρης ο οποίος το 1986 φτάνει στους 4 του πρωταθλητριών με την Τρεισερ.Της ριχνει 31 ποντους στο κεφαλι και από καθαρη ατυχια πριν τον επαναληπτικό ο Γκάλης σπάει το χέρι του και χάνει με 34 κ αποκλείεται.Επίσης μετά από ένα τραγικό 18 μηνο η εθνική(ήττα στο προολυμπιακό το 84 από τους Άγγλους κ την επομενη χρονιά αποκλεισμός από το ευρωμπάσκετ του 85 από Φινλανδούς&Ούγγρους ) η εθνική το 1986 λαμβάνει μέρος στο μουντομπάσκετ της Ισπανίας κ πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις.Χάνει με μόλις 7 πόντους από την τεράστια Σοβ Ένωση (με Σαμπόνις μέσα παρακαλώ) κοιτάει στα μάτια τη μεγάλη Βραζιλία του Όσκαρ Σμιθ και δείχνει ότι έχει κλείσει τη μεγάλη ψαλίδα με τις ομάδες από το πάνω ράφι όχι μόνο του ευρωπαϊκού αλλά και του παγκόσμιου μπάσκετ. Η σπίθα είχε ήδη ανάψει!Ένα χρόνο μετά ή επιβράβευση αυτής της ΟΜΑΔΑΣ θα είναι το πρώτο σκαλί του βάθρου.Προσωπικά πάντα θεωρώ ισάξιο αν όχι και βαρύτερο το ασημένιο μετάλλιο στο ευρωμπάσκετ του 89 στη Γιουγκοσλαβία με την επική πρόκριση στον ημιτελικό με τη Σοβ. Ένωση και το 80-81!Καρυδάτο ευρωμπάσκετ με τρομερές εμφανίσεις!
RETRO PLANET

KEEP US ALIVE!!!
Άβαταρ μέλους
vaggi6128
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό vulture » 20 Ιουν 2017, 20:14

@dony

Δεν υπάρχουν πιο σοβαρά θέματα από τους Maiden, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς....

@mike

To Empire.... μαζί με το Red n Black είναι υπερέπη.

Σταματάω εδώ όμως για να μη σκίσουμε το θέμα κ βγει off topic.

Αυτό που λέει ο Βαγγέλης, αν και το καταλαβαίνω, ότι δλδ θεωρεί το ασημένιο του 89 ισάξιο ή και σημαντικότερο, διαφωνώ για έναν πολύ σημαντικό λόγο. Εκτός από το χρώμα του μεταλλίου, νικήσαμε 2 φορές τη Γιουγκοσλαβία του Πέτροβιτς το 87 ΥΠΕΡΔΙΚΑΙΑ!
Άβαταρ μέλους
vulture
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 21 Ιουν 2017, 07:15

mike έγραψε:Θα αλλαξεις γνωμη μολις ακουσεις το δευτερο cd, εχει τραγουδι ΕΠΟΣ,
το προσωπικο μου αγαπημενο του δισκου.

Ε, το έγραψα, κρατάω μια πισινή! ;)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό dony » 21 Ιουν 2017, 07:22

vaggi6128 έγραψε:Οι περισσοτεροι θεωρουν την επιτυχία αυτή ουρανοκατέβατη. Και όμως δεν ήταν κατεμέ. Λίγο η επιτυχία του παναθηναικου το 1982(μεσα στις 6 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης αποκλείοντας ομάδες όπως η ΤΣΣΚΑ,λίγο οι καλές εμφανίσεις της Εθνικής στο ευρωμπάσκετ του 1983 στη Ναντ(σε όμιλο με μεγαθήρια ΙΤΑΛΙΑ,ΙΣΠΑΝΙΑ,ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ-στον πόντο ήττα με άστοχο σουτ του Ανδρίτσου έδειχναν ότι υπήρχαν βλέψεις για παραπάνω. Ακολούθησε ο Άρης ο οποίος το 1986 φτάνει στους 4 του πρωταθλητριών με την Τρεισερ.Της ριχνει 31 ποντους στο κεφαλι και από καθαρη ατυχια πριν τον επαναληπτικό ο Γκάλης σπάει το χέρι του και χάνει με 34 κ αποκλείεται.Επίσης μετά από ένα τραγικό 18 μηνο η εθνική(ήττα στο προολυμπιακό το 84 από τους Άγγλους κ την επομενη χρονιά αποκλεισμός από το ευρωμπάσκετ του 85 από Φινλανδούς&Ούγγρους ) η εθνική το 1986 λαμβάνει μέρος στο μουντομπάσκετ της Ισπανίας κ πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις.Χάνει με μόλις 7 πόντους από την τεράστια Σοβ Ένωση (με Σαμπόνις μέσα παρακαλώ) κοιτάει στα μάτια τη μεγάλη Βραζιλία του Όσκαρ Σμιθ και δείχνει ότι έχει κλείσει τη μεγάλη ψαλίδα με τις ομάδες από το πάνω ράφι όχι μόνο του ευρωπαϊκού αλλά και του παγκόσμιου μπάσκετ. Η σπίθα είχε ήδη ανάψει!Ένα χρόνο μετά ή επιβράβευση αυτής της ΟΜΑΔΑΣ θα είναι το πρώτο σκαλί του βάθρου.Προσωπικά πάντα θεωρώ ισάξιο αν όχι και βαρύτερο το ασημένιο μετάλλιο στο ευρωμπάσκετ του 89 στη Γιουγκοσλαβία με την επική πρόκριση στον ημιτελικό με τη Σοβ. Ένωση και το 80-81!Καρυδάτο ευρωμπάσκετ με τρομερές εμφανίσεις!

Σωστό αυτό που γράφεις Βαγγέλη, απλά, μια ομάδα που έχει δείξει ότι έρχεται και ότι στο μέλλον θα κάνει μεγάλα πράγματα περιμένεις ότι θα κάνει μια μεγάλη νίκη ή θα "κλέψει" (παίζουν και οι διασταυρώσεις ρόλο) μια 3η θέση ή κάτι τέτοιο. Το χρυσό μετάλλιο μετά από νίκη επί της Γιουγκοσλαβίας στον ημιτελικό και επί της Σοβιετικής Ένωσης στον τελικό δεν το περιμένεις γιατί, απλά, δεν γίνεται! :laugh:

Για το 1989 συμφωνώ ότι είναι μεγάλη επιτυχία, και βασικά επειδή ξανακερδίσαμε τη Σοβιετική Ένωση, με Σαμπόνις στη σύνθεσή της και μάλιστα... εκτός Μαυριτανίας! Αλλά όχι, δεν συγκρίνεται με το '87: το '87 κοιτάξαμε στα μάτια τους καλύτερους και τους κερδίσαμε. Το '89 φάγαμε μια 30άρα στο κεφάλι στον τελικό. Άσε που και το μπάσκετ που παίξαμε το '89 ήταν λίγο να... μασάς και να φτύνεις! :?

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Επιστροφή στο Συζήτηση Γενικού Περιεχομένου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης