Σύνδεση    Εγγραφή

Το μεγαλείο μιας Amiga 3000

Το ένδοξο παρελθόν της αγαπημένης μας πλατφόρμας. A flashback in time.
  • Συγγραφέας
    Μήνυμα

Το μεγαλείο μιας Amiga 3000

Δημοσίευσηαπό Spyros » 07 Ιουν 2016, 07:51

Ο φίλος μας Πάνος κέντησε πάλι...

πρώτος στην ενημέρωσή σας:

http://donysoldcomputers.blogspot.gr/20 ... -3000.html

Η αλήθεια είναι πως η Α3000 ακόμη και με το default setup με τον 68030/25 και λίγη RAM (πχ 4 MB) έκανε καταπληκτικά πράγματα...
Δεν ήταν ότι πιο γρήγορο υπήρχε (φαντάζομαι με τον 060 λυνόταν το θέμα της ταχύτητας και θα πετούσε!), έριχνε βέβαια στα πισιά της εποχής, αλλά
ήταν σούπερ και το μηχάνηνα, και το OS 2.04... και οι εφαρμογές που έβγαιναν τότε ήταν απίστευτα δημιουργικές...
A1200 PowerTower / Kick3.1 / Apollo 1240 - 68040@40 / 32MB RAM / Mediator PCI / Voodoo 3000 / Spider USB / Ethernet / 32GB HD / CDRW / CD-ROM / Zip Drive
A1200 Desktop / Kick3.1 / ACA 1230 - 68030@28 / 64MB RAM / FlickerFixer-ScanDoubler / 16GB IDE SDHC
A500 / 1MB RAM / External Floppy Drive
Άβαταρ μέλους
Spyros
Nihilist #4

Re: Το μεγαλείο μιας Amiga 3000

Δημοσίευσηαπό dony » 07 Ιουν 2016, 08:15

Spyros έγραψε:Ο φίλος μας Πάνος κέντησε πάλι...

Η αλήθεια είναι πως η Α3000 ακόμη και με το default setup με τον 68030/25 και λίγη RAM (πχ 4 MB) έκανε καταπληκτικά πράγματα...
Δεν ήταν ότι πιο γρήγορο υπήρχε (φαντάζομαι με τον 060 λυνόταν το θέμα της ταχύτητας και θα πετούσε!), έριχνε βέβαια στα πισιά της εποχής, αλλά
ήταν σούπερ και το μηχάνηνα, και το OS 2.04... και οι εφαρμογές που έβγαιναν τότε ήταν απίστευτα δημιουργικές...

Thx mate! :kiss:
Η αλήθεια είναι στο Retro Planet!

We Sold Our Soul For Rock n' Roll

Εικόνα

Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <
Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό mike » 07 Ιουν 2016, 08:18

Καλο το κειμενο, εαν εξαιρεσεις τις δυο πρωτες παραγραφους, οπου ο dony κανει αυτο που κατηγορει τους αλλους οτι κανουν.
Φυσικα και αυτα που γραφει ειναι προσωπικες αποψεις, και πολλοι (μεταξυ αυτων και εγω) διαφωνουν καθετα. Για εμενα η Α3000 ηταν και ειναι ενα αχρηστο υπερεκτιμημενο μηχανημα, που προσφερει λιγοτερα απο μια βελτιωμενη Α2000. Εκεινη την εποχη δεν υπηρχε στην γκαμα της commodore μια ναυαρχιδα που τρομαχτικη υπολογιστικη ισχυ, το αντιπαλος δεος ο atari TT επαιζε μονος του, οποτε ηταν επιβεβλημενη η παρουσιαση μιας amiga με 030 που να δερνει τους παντες. Και πραγματι βγηκε ενα μοντελο που ηταν η καλυτερη amiga μεχρι τοτε, με υπερ-αρκετη δυναμη. Αλλα γιατι να την αγορασεις (εκτος εαν εχεις χρηματα για πεταμα), εφου με πολυ λιγοτερα χρηματα επαιρνες μια Α2000 απο τις "τελευταιες", με ECS τσιπ γραφικων, 1ΜΒ chip ram, 2.05 roms, WB 2.10, και εβαζες εναν 030 + εναν scsi controller. Και ειχες και πολυ, μα παρα πολυ περισσοτερο χωρο να βαλεις zorro καρτες, ακομη και πισαδικες καρτες μεσω bridgeboard. Ειχες και χωρο αργοτερα να βαλεις ενα cd-rom, οχι οπως στην Α3000 που επρεπε να κρεμονται καλωδια και μηχανηματα εκτος του μηχανηματος. Αρα τι πραγματικα προσεφερε μια Α3000? μονο το 32μπιτo bus, ολα τα αλλα εμπαιναν και σε Α2000. Μετα βγηκε η Α4000 με το AGA, και τοτε πια η Α3000 ηταν πραγματικα αχρηστη.
Το οτι στην Ελλαδα αγοραζαμε μηχανημα με πρωτο κρητιριο το ποσο κοστιζουν, δεν καθιστα τους Ελληνες "ασχετους" ή "εξυπνακηδες", αυτες ηταν οι αναγκες τοτε. Η amiga θελουμε δεν θελουμε καθιερωθηκε ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ως η καλυτερη παιχνιδομηχανη, απο αποψη αποδοσης-τιμης. Το οτι ηταν ο καλυτερος υπολογιστης ολων των εποχων, λιγο απασχολουσε το 90% των χρηστων στην Ελλαδα, που απλα επαιζαν kick-off. Το υπολοιπο 10% εκανε και μια πιο σοβαρη χρηση, αλλα ηταν πολλοι λιγοι σε σχεση με τους πρωτους pc users.
Και φυσικα η amiga εκανε παπαδες σε σοβαρη χρηση, αλλα οι περισσοτεροι επαιζαν παιχνιδια που επισης εκανε παπαδες.
Για αυτο ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ αυτοι που επαιζαν παιχνιδια, αυτο πρεπει να μπει επιτελους καλα στο μυαλο ολων.
Οταν πουλανε εναν υπολογιστη με φοβερα παιχνιδια (που αντιγραφονται), καποιος επρεπε να πει στον αγοραστη οτι αυτος ο υπολογιστης κανει και για αλλα πραγματα, ή τουλαχιστον οταν πηγαινες να παρεις εναν οποιοδηποτε υπολογιστη "για δουλεια", να μην σου ελεγαν οτι μονο τα pc κανουν για αυτο που θες.
Άβαταρ μέλους
mike
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 07 Ιουν 2016, 08:58

mike έγραψε:

Καλο το κειμενο, εαν εξαιρεσεις τις δυο πρωτες παραγραφους, οπου ο dony κανει αυτο που κατηγορει τους αλλους οτι κανουν.
Φυσικα και αυτα που γραφει ειναι προσωπικες αποψεις, και πολλοι (μεταξυ αυτων και εγω) διαφωνουν καθετα. Για εμενα η Α3000 ηταν και ειναι ενα αχρηστο υπερεκτιμημενο μηχανημα, που προσφερει λιγοτερα απο μια βελτιωμενη Α2000. Εκεινη την εποχη δεν υπηρχε στην γκαμα της commodore μια ναυαρχιδα που τρομαχτικη υπολογιστικη ισχυ, το αντιπαλος δεος ο atari TT επαιζε μονος του, οποτε ηταν επιβεβλημενη η παρουσιαση μιας amiga με 030 που να δερνει τους παντες. Και πραγματι βγηκε ενα μοντελο που ηταν η καλυτερη amiga μεχρι τοτε, με υπερ-αρκετη δυναμη. Αλλα γιατι να την αγορασεις (εκτος εαν εχεις χρηματα για πεταμα), εφου με πολυ λιγοτερα χρηματα επαιρνες μια Α2000 απο τις "τελευταιες", με ECS τσιπ γραφικων, 1ΜΒ chip ram, 2.05 roms, WB 2.10, και εβαζες εναν 030 + εναν scsi controller. Και ειχες και πολυ, μα παρα πολυ περισσοτερο χωρο να βαλεις zorro καρτες, ακομη και πισαδικες καρτες μεσω bridgeboard. Ειχες και χωρο αργοτερα να βαλεις ενα cd-rom, οχι οπως στην Α3000 που επρεπε να κρεμονται καλωδια και μηχανηματα εκτος του μηχανηματος. Αρα τι πραγματικα προσεφερε μια Α3000? μονο το 32μπιτo bus, ολα τα αλλα εμπαιναν και σε Α2000. Μετα βγηκε η Α4000 με το AGA, και τοτε πια η Α3000 ηταν πραγματικα αχρηστη.
Το οτι στην Ελλαδα αγοραζαμε μηχανημα με πρωτο κρητιριο το ποσο κοστιζουν, δεν καθιστα τους Ελληνες "ασχετους" ή "εξυπνακηδες", αυτες ηταν οι αναγκες τοτε. Η amiga θελουμε δεν θελουμε καθιερωθηκε ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ως η καλυτερη παιχνιδομηχανη, απο αποψη αποδοσης-τιμης. Το οτι ηταν ο καλυτερος υπολογιστης ολων των εποχων, λιγο απασχολουσε το 90% των χρηστων στην Ελλαδα, που απλα επαιζαν kick-off. Το υπολοιπο 10% εκανε και μια πιο σοβαρη χρηση, αλλα ηταν πολλοι λιγοι σε σχεση με τους πρωτους pc users.
Και φυσικα η amiga εκανε παπαδες σε σοβαρη χρηση, αλλα οι περισσοτεροι επαιζαν παιχνιδια που επισης εκανε παπαδες.
Για αυτο ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ αυτοι που επαιζαν παιχνιδια, αυτο πρεπει να μπει επιτελους καλα στο μυαλο ολων.
Οταν πουλανε εναν υπολογιστη με φοβερα παιχνιδια (που αντιγραφονται), καποιος επρεπε να πει στον αγοραστη οτι αυτος ο υπολογιστης κανει και για αλλα πραγματα, ή τουλαχιστον οταν πηγαινες να παρεις εναν οποιοδηποτε υπολογιστη "για δουλεια", να μην σου ελεγαν οτι μονο τα pc κανουν για αυτο που θες.

Καταλαβαίνεις τώρα τα πλεονεκτήματα που προσφέρει ένα blog σε σχέση με ένα forum, έτσι; Γράφεις αυτό που νιώθεις και αυτό που πιστεύεις χωρίς να είσαι υποχρεωμένος ανά πάσα στιγμή να αιτιολογήσεις την κάθε λέξη που έγραψες στον καθένα και να μπεις σε ατέρμονες (και μάταιες) συζητήσεις.

Ευχαριστώ πολύ, αλλά δεν θα πάρω: όλα αυτά τα χρόνια στο amigahellas, στο amigaplanet και στο iamretro θέλω να πιστεύω ότι μου έμαθαν κάποια πράγματα! ;)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό mike » 07 Ιουν 2016, 09:27

Ναι συμφωνω, εχεις ενα blog, γραφεις οτι μαλακια θες "ο Rivaldo ειναι αδερφη" κτλ και δεν μπορει να σου πει κανενας τιποτα. Blog και παλι blog, ο ορισμος της χουντας στο ιντερνετ. Ευτυχως που αναφερεσαι στους ελληνες σαν εξυπνακηδες, εννοωντας προφανως και εσενα.

edit : Αλλα και παλι, αφου στο blog σου μπορω να γραφτω και να απαντησω, παλι δεν θα μπορουσα να τα γραψω εκει?
Και δεν πιστευω οτι διαφωνουμε καπου, αυτο που λεω ειναι οτι δεν φταιει η amiga που στην Ελλαδα εγινε κονσολα.

edit no2 : γραφεις ενα και γαμω τα αρθρα, μεταφρασμενο στα ελληνικα να μπορει να το διαβασει ο καθενας και να ξεστραβωθει. οκ, αλλα την προσωπικη σου γνωμη για το ποσο μαλακες ειμαστε σαν ελληνες που μονο παιζαμε με την αμιγκα, γιατι το βαζεις στην αρχη? Το μεταφρασμενο κειμενο ειναι μια καλη πληροφορια, το δικο σου σχολιο ειναι ... δικο σου σχολιο. Θα μπορουσες να το γραψεις σε ενα αλλο αρθρο.
Άβαταρ μέλους
mike
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 07 Ιουν 2016, 11:05

mike έγραψε:Ναι συμφωνω, εχεις ενα blog, γραφεις οτι μαλακια θες "ο Rivaldo ειναι αδερφη" κτλ και δεν μπορει να σου πει κανενας τιποτα. Blog και παλι blog, ο ορισμος της χουντας στο ιντερνετ. Ευτυχως που αναφερεσαι στους ελληνες σαν εξυπνακηδες, εννοωντας προφανως και εσενα.

edit : Αλλα και παλι, αφου στο blog σου μπορω να γραφτω και να απαντησω, παλι δεν θα μπορουσα να τα γραψω εκει?
Και δεν πιστευω οτι διαφωνουμε καπου, αυτο που λεω ειναι οτι δεν φταιει η amiga που στην Ελλαδα εγινε κονσολα.

edit no2 : γραφεις ενα και γαμω τα αρθρα, μεταφρασμενο στα ελληνικα να μπορει να το διαβασει ο καθενας και να ξεστραβωθει. οκ, αλλα την προσωπικη σου γνωμη για το ποσο μαλακες ειμαστε σαν ελληνες που μονο παιζαμε με την αμιγκα, γιατι το βαζεις στην αρχη? Το μεταφρασμενο κειμενο ειναι μια καλη πληροφορια, το δικο σου σχολιο ειναι ... δικο σου σχολιο. Θα μπορουσες να το γραψεις σε ενα αλλο αρθρο.

Μιχάλη, χούντα είναι το να σου ΕΠΙΒΑΛΛΩ το να διαβάσεις κάτι, όχι το να βάλω την προσωπική μου άποψη - μην τα μπερδεύουμε! :plakamekaneis:

Την προσωπική μου άποψη για το πόσο μαλάκες είμαστε έχω το δικαίωμα να την βάζω οπουδήποτε, πόσω δε μάλλον στο προσωπικό μου blog! Έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς και να μην την ασπάζεσαι. Δεν υποχρεώνω κανέναν να κάνει οτιδήποτε και, αναλόγως, δεν δέχομαι από κανέναν να με υποχρεώσει να γράψω ή να μην γράψω κάτι. As simple as that! 8-)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό mike » 07 Ιουν 2016, 11:39

dony έγραψε:Την προσωπική μου άποψη για το πόσο μαλάκες είμαστε έχω το δικαίωμα να την βάζω οπουδήποτε, πόσω δε μάλλον στο προσωπικό μου blog! Έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς και να μην την ασπάζεσαι.

Δηλαδη θεωρεις οτι εχεις το δικαιωμα να (μας) λες μαλακες, και ιδιαιτερα επειδη ειναι προσωπικο σου blog?
οχι φιλε μου, το να χαρακτηριζεις μαλακα καποιον δεν ειναι ποτε και πουθενα δικαιωμα.
Ασχετα εαν αυτος τελικα ειναι.

edit : και αυτα που σου γραφω τα γραφω επειδη σε γνωριζω προσωπικα και εκτιμω τις αποψεις σου. Εαν ηταν κανας αλλος απλα θα σκεφτομουν "τι να ασχοληθω τωρα με τον μαλακα", για εσενα ομως δεν ειναι ετσι, ξερω οτι δεν εισαι το ιδιο με τους αλλους.
Άβαταρ μέλους
mike
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό mike » 07 Ιουν 2016, 11:49

στο θεμα μας περι αμιγκα, καταλαβαινω το σκεπτικο (σου) οτι "η αμιγκα δεν ειναι μονο παιχνιδομηχανη", δεν μπορω να καταλαβω γιατι το να ειναι η αμιγκα (και) παιχνιδομηχανη ειναι αρνητικο. Υποθετω οτι εαν δεν ηταν και διαδεδομενη παιχνιδομηχανη, θα ειχε μεινει απλα ενα "home με εξαιρετικο hardware" οπως εγινε με τον Αρχιμηδη και το Χ68000. Δεν θεωρεις πιθανο η amiga να ηταν λιγοτερο ή καθολου επιτυχημενη εαν δεν διαδιδοταν ως παιχνιδομηχανη?
θες να συνεχισουμε την συζητηση περι αμιγκα ή βαριεσαι και καλυτερα ειναι να τα λες απο κοντα?

edit: Το ποσο μαλακες ειμαστε σαν λαος ειδικα τα τελευταια χρονια, το εχουμε αποδειξει πολλακις. Αλλα και οι αλλοι λαοι δεν πανω πισω. θα σου πω μια αληθινη ιστορια και πες τη γνωμη σου για τους μαλακες: ειμαστε στο τελος της δεκαετιας του '80, εποχη που τα 8088 XT ειναι διαδεδομενα και η amiga ανεβαινει, και υπαρχουν δυο συμμαθητες. Ο πατερας του πρωτου ειναι αρχιτεκτονας και εχει χρηματα. Θελει να αγορασει εναν υπολογιστη για τη δουλεια του, και δινει περιπου 2 εκ. δρχ για να παρει το καλυτερο επαγγελματικο μηχανημα που υπηρχε τοτε, εναν 286. Ο γιος του φερνει το φιλο του σπιτι για να του κανει επιδηξη (=πουλαω μουρη με τα χρηματα του μπαμπα) και του δειχνει ποσο φανταστικα σχηματιζει πολυγωνικα γραφικα και σχηματα ο φοβερος 286. Μετα πανε σπιτι του δευτερου παιδιου που εχει αμιγκα500, και του βαζει το F-18 interceptor που εχει πολυγωνικα γραφικα, που ειναι σαφως καλυτερα, πιο γρηγορα και με περισσοτερα χρωματα απο το 286 των 2εκ και ολα αυτα σε εναν υπολογιστη με τιμη στις 200 χιλιαδες δρχ. Και φυσικα αργοτερα με μια καρτα AT-once ή με emulator η αμιγκα επαιζε και πισαδικο software. Αρα προφανως ο πατερας του πρωτου πιαστηκε "ο γνωστος μαλακας" που λεμε τοση ωρα. Και εγω σε ρωταω, φταιει ο πατερας που πιαστηκε μαλακας? ποιος φταιει που οταν μπηκε στο μαγαζι και ρωτησε για εναν υπολογιστη για επαγγελματικη χρηση, του ειπαν μονο για pc? γιατι πολλοι θα θυμουνται οτι τοτε τα pc δεν τα ελεγαν pc, τα ελεγαν "επαγγελματικους". Προφανως υπηρχε μονο μια επιλογη για επαγγελματικη χρηση, ενας "επαγγελματικος". Ποιος φταιει που ο κοσμος δεν ηξερε για τις σοβαρες δυνατοτητες της amiga? προφανως δεν φταιει το ιδιο το hardware, ουτε οι αγοραστες πισι που δεν τους το ειπε κανενας.
Άβαταρ μέλους
mike
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 07 Ιουν 2016, 14:24

mike έγραψε:στο θεμα μας περι αμιγκα, καταλαβαινω το σκεπτικο (σου) οτι "η αμιγκα δεν ειναι μονο παιχνιδομηχανη", δεν μπορω να καταλαβω γιατι το να ειναι η αμιγκα (και) παιχνιδομηχανη ειναι αρνητικο. Υποθετω οτι εαν δεν ηταν και διαδεδομενη παιχνιδομηχανη, θα ειχε μεινει απλα ενα "home με εξαιρετικο hardware" οπως εγινε με τον Αρχιμηδη και το Χ68000. Δεν θεωρεις πιθανο η amiga να ηταν λιγοτερο ή καθολου επιτυχημενη εαν δεν διαδιδοταν ως παιχνιδομηχανη?
θες να συνεχισουμε την συζητηση περι αμιγκα ή βαριεσαι και καλυτερα ειναι να τα λες απο κοντα?

Μιχάλη, πίστεψέ με, βαριέμαι να συζητάω τέτοια θέματα είτε από κοντά είτε από μακριά γιατί έχω κατανοήσει πλήρως τη ματαιότητα μιας τέτοιας κουβέντας: τον καιρό που μου μένει πάνω σε αυτό τον πλανήτη θέλω να τον περάσε με πιο εποικοδομητικούς τρόπους! 8-)

Αν δεν πιάνεις το τι εννοώ, σου παραθέτω την απάντησή μου στον Σπύρο:
Σε αυτό που μου γράφεις έχω απλά να πω ότι τα πρωταρχικά κριτήρια με τα οποία πρέπει να κρίνονται οι υπολογιστές είναι με βάση τις υπολογιστικές τους δυνατότητες. Σε αυτές εμπεριέχονται και οι δυνατότητες για παιχνίδια προφανώς, αλλά δεν είναι ούτε το πρωτεύον ούτε το μοναδικό κριτήριο. Για τον λόγο αυτό δεν θέλω να μπαίνω σε συζητήσεις για το αν η Amiga ήταν ο καλύτερος ή όχι υπολογιστής της εποχής της με κόσμο που έχει μόνο εμπειρία από παιχνίδια, καθώς δεν έχουν σφαιρική άποψη των θετικών και των αρνητικών στοιχείων του κάθε υπολογιστή...

Εάν και πάλι δεν γίνομαι κατανοητός χέστο, δεν έχει σημασία, εγώ δεν το συνεχίζω αυτό. Σου ξαναλέω, έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το να εμπλέκομαι σε στείρες αντιπαραθέσεις (sic!). ;)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό Spyros » 07 Ιουν 2016, 19:06

Ξεφύγατε από το θέμα, πάλι, ρε παιδιά...

Η Α3000 γαμούσε, είναι σαφώς η πιο όμορφη big case Amiga, την είχα και εγώ εκείνο τον καιρό...
Απλά, όμορφα και δημοκρατικά, και μόνο επειδή το λέω εγώ, ΓΑΜΟΥΣΕ.... δεν θέλω να ακούσω τίποτα άλλο...

Παρακαλώ να κλειδωθεί το τόπικ, αφού μπουν τα λεγόμενα μου με κόκκινα και bold γράμματα...
A1200 PowerTower / Kick3.1 / Apollo 1240 - 68040@40 / 32MB RAM / Mediator PCI / Voodoo 3000 / Spider USB / Ethernet / 32GB HD / CDRW / CD-ROM / Zip Drive
A1200 Desktop / Kick3.1 / ACA 1230 - 68030@28 / 64MB RAM / FlickerFixer-ScanDoubler / 16GB IDE SDHC
A500 / 1MB RAM / External Floppy Drive
Άβαταρ μέλους
Spyros
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 07 Ιουν 2016, 20:06

Εξαιρετικό κείμενο και μηχάνημα. Η Amiga που δεν είχα πότε, κρίμα.
Hackintosh - Gigabyte G41MT-D3V + CPU Intel Xeon L5420 2.5Ghz + M-audio Profire 610, Pegasos 2, Pegasos 1, Sam 440EP, AmigaOne XE G3, PowerMac G5 Quad - 10Giga RAM - GeForce 6600, PowerMac G4, AROS Box Dell GX520, Amiga 500, Amiga 1230

Retro Planet is THE way.

Fitz #0 είναι σα να λες ότι είσαι ακόμη πιο κοντά από άμεση συναλλαγή... δηλαδή ο ίδιος ο Fitz (BLTCON0)

Τι λες ρε ξομπλι; (dinohatzi, ο άντρας ο σωστός)

Πάω να δω για 76η φορά τη συνέντευξη της Ζωής στη Σία - προσπαθώ να καταρρίψω των ρεκόρ αυνανισμών! (Dony, ο μερακλής, ο πρόστυχος, αυτός που νιώθει)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Planet Overlord

Δημοσίευσηαπό kostakis » 07 Ιουν 2016, 20:29

Και η δική μου άποψη είναι, πως η Α3000 είναι με διαφορά η πιο όμορφη big case Amiga ever. Πολύ ωραίο design.
Α500/1mb/1084s
A600/ACA620 10MB fastRam/2mb chipRam/4GB CF
A1200/Blizzard 1230 MKIV 32MB Ram/8GB CF, A1200/ACA1221 17Mhz 9MB Ram/4GB CF
Άβαταρ μέλους
kostakis
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό geoanas » 07 Ιουν 2016, 21:18

@ Spyros

Απππ...Σπύρο λες κακά λόγια ! :priest:
Άκου εκεί...ΓΑΜΟΥΣΕ ! :biggin: :laugh:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
geoanas
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό mike » 07 Ιουν 2016, 21:55

Καλα και εγω συμφωνω οτι ειναι ομορφη, η δευτερη πιο ομορφη amiga σε case. Κατα σειρα Α1000>Α3000>Α4000>Α2000>οτιδηποτεTOWER.
Αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι και απο τις πιο αχρηστες amiga. Ενταξει οχι τοσο οσο το CDTV ας πουμε, αλλα δεν ηταν και τιποτα σπουδαιο στην εποχη της.

@ dony : σε καταλαβαινω, ειναι τετοια η ηλικια αλλα και οι εποχες, που "εδω ο κοσμος καιγεται με μαλακιες θα ασχολουμαστε" :dance:
Άβαταρ μέλους
mike
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 08 Ιουν 2016, 08:05

CountRaven έγραψε:Εξαιρετικό κείμενο και μηχάνημα. Η Amiga που δεν είχα πότε, κρίμα.

Thanks! Κι εγώ τα ίδια, φίλε! Πέρασαν όλες (σχεδόν) από τα χέρια μου και μάλιστα σε πολλά... αντίτυπα (!), αλλά δεν είχα ποτέ Α3000, Α1000, CD32 (είναι κονσόλα, γι' αυτό!) και, φυσικά, τις tower που ποτέ δεν γούσταρα και πάντα ήταν ακριβές...

Spyros έγραψε:Ξεφύγατε από το θέμα, πάλι, ρε παιδιά...

Η Α3000 γαμούσε, είναι σαφώς η πιο όμορφη big case Amiga, την είχα και εγώ εκείνο τον καιρό...
Απλά, όμορφα και δημοκρατικά, και μόνο επειδή το λέω εγώ, ΓΑΜΟΥΣΕ.... δεν θέλω να ακούσω τίποτα άλλο...

Παρακαλώ να κλειδωθεί το τόπικ, αφού μπουν τα λεγόμενα μου με κόκκινα και bold γράμματα...

Εντάξει Σπύρο; Το κλειδώνω τώρα; :laugh:

mike έγραψε:Καλα και εγω συμφωνω οτι ειναι ομορφη, η δευτερη πιο ομορφη amiga σε case. Κατα σειρα Α1000>Α3000>Α4000>Α2000>οτιδηποτεTOWER.
Αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι και απο τις πιο αχρηστες amiga. Ενταξει οχι τοσο οσο το CDTV ας πουμε, αλλα δεν ηταν και τιποτα σπουδαιο στην εποχη της.

@ dony : σε καταλαβαινω, ειναι τετοια η ηλικια αλλα και οι εποχες, που "εδω ο κοσμος καιγεται με μαλακιες θα ασχολουμαστε" :dance:

Συμφωνώ με τη σειρά εμφάνισης, απλά ίσως να έβαζα την Α2000 πάνω από την Α4000 για την οποία δε νιώθω πραγματικά τίποτα! Ίσως να 'ναι επειδή είχα δεθεί πολύ με κάποιες διχίλιαρες...

Συμφωνώ και σε αυτό που λες για το CDTV επίσης: τόσο άχρηστο όσο ένα... κουπί μέσα σε αεροπλάνο! Κατά τα άλλα, θέλω μόνο γαλήνη! :kiss:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Επιστροφή στο History Lessons

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης