Σύνδεση    Εγγραφή

The one Amiga to rule them all!

Τα πάντα για το Amiga Hardware.
  • Συγγραφέας
    Μήνυμα

Re: The one Amiga to rule them all!

Δημοσίευσηαπό dimfil » 19 Ιουν 2017, 10:05

mike έγραψε:
dimfil έγραψε:Στα τέτοια μας τι είχες κάνει!

βλεπω και εσυ με αντιγραφεις, πρωτος εγω το εγραψα δεν υπαρχει αμφιβολια.

Από αυτά που έγραψα αυτό σου έμεινε;
Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν...

Anyway, κάνε ότι καταλαβαίνεις. Μόνο σταμάτα να χαλάς τα threads καθε τρεις και λίγο επειδή με τον Πάνο έχετε τις προσωπικές σας διαφωνίες. Το μόνο που καταφέρνεις είναι να εκνευριζεις κόσμο...
Άβαταρ μέλους
dimfil
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 19 Ιουν 2017, 10:19

mike έγραψε:σε ξερω, εχεις ενα σοβαρο θεμα, δεν παραδεχεσαι τα λαθη σου.
Απλα παραδεξου οτι εγραψες λαθος οτι δεν εχω την συγκεκριμενη Α2000.
Εγω θα φερω το hardware στο κλαμπ να το δεις, ειναι κατι σχετικα απλο, μια καρτα με ενα δισκο 2.5 που τρεχει XP ειναι, και επισης θα παρω πισω οτι αρνητικο εγραψα σε αυτο το θρεντ (τα εγραψα γιατι με εβγαλες απο τα ρουχα μου), γιατι και εγω ξερω και εσυ ξερεις οτι και οι δυο γραψαμε λαθος πραγματα.

Τελευταίο, επειδή το ζήτησες:

- παραδέχομαι τα λάθη μου και με το παραπάνω, ακόμα και σε σένα τον ίδιο, ακόμα και δημόσια. Δεν φταίω εγώ αν έχεις ασθενή μνήμη! Δες εδώ: http://www.amigaplanet.gr/forum/search.php?keywords=mea+culpa&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sr=posts&sk=t&sd=d&st=0&ch=300&t=0&submit=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7. Εσύ από την άλλη, δεν θυμάμαι να έχεις παραδεχτεί πολλά! :laugh:

- δεν θέλω να δω κανένα hardware. Αν είχες μπει στον κόπο να διαβάσεις προσεκτικά τα όσα σου έγραψα, θα διαπίστωνες ότι δεν έγραψα ότι δεν σε πιστεύω. Και, ειλικρινά, δεν με ενδιαφέρει κιόλας!

- δεν έρχομαι στο club. Enough is enough!

Η ουσία είναι αυτό που σου έγραψε και ο Δημήτρης πιο πάνω: κάνουμε κάποιοι κάποια προσπάθεια να κάνουμε κάποια πράγματα. Είτε αυτά είναι blogs, είτε εκθέσεις, είτε podcasts, είτε περιοδικά, είτε clubs, είτε Amibeat events ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙ ότι αυτά τα πράγματα γίνονται, και γίνονται χάρη στην προσπάθεια, τον κόπο και τα χρήματα κάποιων ανθρώπων. Αν σε ενδιαφέρει να συμμετάσχεις/συνεισφέρεις είσαι ευπρόσδεκτος. Αν δεν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, είναι κατανοητό. Αλλά, προς Θεού, μην προσπαθείς να μηδενίσεις αυτές τις προσπάθειες για να ικανοποιήσεις τον εγωισμό σου, την προσωπική σου ατζέντα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Ακόμα και αν με θεωρείς επιδειξία, προσπάθησε να επωφεληθείς από αυτά που κάνω, που άλλωστε σε ενδιαφέρουν κι εσένα. Αν δεν έχεις κάτι να προσφέρεις, απλά προσπέρνα το. Τόσα πολλά ζητάω, δηλαδή;
Η αλήθεια είναι στο Retro Planet!

We Sold Our Soul For Rock n' Roll

Εικόνα

Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <
Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό Cool_amigaN » 19 Ιουν 2017, 10:20

mike έγραψε:[...] με λιγα λογια η ιστορια της αντιπαραθεσης ειναι η εξης : παρουσιαζεις μια Α2000, σου γραφω οτι ειχα φτιαξει μια παρομοια, μου απαντας χωρις να ξερεις ή να εχεις δει οτι δεν την εχω φτιαξει, και θες να σε παρω στα σοβαρα και να μην γραψω στα αρχιδια μου, οταν εχω ακομη τα πραγματα στο δωματιο μου?

Όχι, η ιστορία έχει ως εξής:

mike έγραψε:[...] απλα θα σου πω οτι ειχα φτιαξει ενα παρομοιο πριν φτιαξει το συγκεκριμενο ο dony, και ας σου φανει περιεργο γιατι δεν με ξερεις [<-LOL], το ειχα φτιαξει τελειως μονος μου νωριτερα.

και

mike έγραψε:[...]
καταλαβες οτι δεν μειωνει το εργο σου, οταν καποιος εχει φτιαξει κατι αλλο (διαφορετικο) πριν απο εσενα?
[...]

αλλά εδώ αλλάζει το τροπάριο:

mike έγραψε:Και θες να σου πω τι εγινε για να σταματησεις να γραφεις οτι κατεβαζει το αδειο σου κεφαλι? πηρα την Α2000 σου, που τοτε την ειχε ηδη ο προεδρος, για να φτιαξω κατι που ηθελε ο Νικος σε αυτην την Α2000, και για να δω εγω με ποιον τροπο την ειχες υλοποιησει εσυ. Εγω ειχα θεμα με τις εξοδους εικονας στην δικη μου, δεν μπορουσα να συνδιασω τα pass-trought του σηματος του pc και της amiga, και την πηρα να δω και να αντιγραψω τι εκανες
Άβαταρ μέλους
Cool_amigaN
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό mike » 19 Ιουν 2017, 11:15

Cool_amigaN έγραψε:
mike έγραψε:[...] με λιγα λογια η ιστορια της αντιπαραθεσης ειναι η εξης : παρουσιαζεις μια Α2000, σου γραφω οτι ειχα φτιαξει μια παρομοια, μου απαντας χωρις να ξερεις ή να εχεις δει οτι δεν την εχω φτιαξει, και θες να σε παρω στα σοβαρα και να μην γραψω στα αρχιδια μου, οταν εχω ακομη τα πραγματα στο δωματιο μου?

Όχι, η ιστορία έχει ως εξής:

mike έγραψε:[...] απλα θα σου πω οτι ειχα φτιαξει ενα παρομοιο πριν φτιαξει το συγκεκριμενο ο dony, και ας σου φανει περιεργο γιατι δεν με ξερεις [<-LOL], το ειχα φτιαξει τελειως μονος μου νωριτερα.

και

mike έγραψε:[...]
καταλαβες οτι δεν μειωνει το εργο σου, οταν καποιος εχει φτιαξει κατι αλλο (διαφορετικο) πριν απο εσενα?
[...]

αλλά εδώ αλλάζει το τροπάριο:

mike έγραψε:Και θες να σου πω τι εγινε για να σταματησεις να γραφεις οτι κατεβαζει το αδειο σου κεφαλι? πηρα την Α2000 σου, που τοτε την ειχε ηδη ο προεδρος, για να φτιαξω κατι που ηθελε ο Νικος σε αυτην την Α2000, και για να δω εγω με ποιον τροπο την ειχες υλοποιησει εσυ. Εγω ειχα θεμα με τις εξοδους εικονας στην δικη μου, δεν μπορουσα να συνδιασω τα pass-trought του σηματος του pc και της amiga, και την πηρα να δω και να αντιγραψω τι εκανες

Ναι και εαν διαβασεις παρακατω και οχι αποσπασματικα, θα διαβασεις οτι δεν ειχε καμια σχεση η υλοποιηση του Πανου με την δικη μου, ουτε αντεγραψα τιποτα, ουτε θα μπορουσα αλλωστε. Ειχα ενα προβλημα με την εξοδο εικονας και δεν ηθελα να εχω διπλα καλωδια, κοιταξα την υλοποιηση του Πανου μηπως μου λυσει το προβλημα, δεν ειχε καμια σχεση η συνδεσμολογια, το hardware, και η χρηση του software με την δικη μου Α2000, και δεν μου ηταν τιποτα χρησιμο. Ο Πανος με λιγα λογια χρησιμοποιει το remote client κατι που δεν κανω εγω, εγω εχω διπλα keyboard και ποντικια, και δυο εξοδους 31.5 kHZ svga στο ιδιο μονιτορ μεσω vgs switcher. Ηθελα να κανω pass-throught το ενα σημα στο αλλο, αλλα δεν ηταν καταλληλη η καρτα γραφικων της amiga. Τελικα αλλαξα καρτα γραφικων, το project του Πανου δεν με βοηθησε στο παραμικρο, απλα ειδα τι ειχε κανει.

-1 για cool_amigaN, να μαθει να διαβαζει σωστα
Άβαταρ μέλους
mike
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό mike » 19 Ιουν 2017, 11:25

@ dony : θα σου φανει περιεργο, αλλα ειναι η αληθεια, μονο εγω μπορω να σε καταλαβω στο συγκεκριμενο ποστ.
Φαινεται απλο, αλλα δεν ειναι. Οταν ξεκινησα το δικο μου σκεφτηκα "ελα μωρε, ποσο δυσκολο ειναι να βαλεις μια καρτα με ετοιμο λειτουργικο πανω στην Α2000, την κοτσαρω και τελειωσα, αντε να παρει 1-2 μερες". Αμ δε. Τα αναπαντεχα προβληματα που συναντησα μου πηραν πολλες ωρες και μερες να τα λυσω, και φυσικα με το αναλογο εκνευρισμο και σιχτυρισμα. Γιατι δεν ειναι τοσο τα προβλημα, ειναι οτι ερχονται εκει που δεν τα περιμενεις και χωρις προφανη λογο. Εαν κατσω να γραψω την ιστορια του δικου, μονο για γελια δεν ειναι, δεν μπορειτε να φανταστειτε τι προεκυπτε καθε φορα, μεχρι και πριονι παρολιγο να χρησιμοποιησω.
Οκ, απλα με εξοργισε το οτι εγραψες οτι δεν το εχω κατι που μπορω να το βρω σε λιγοτερο απο μια ημερα και να στο δειξω. Απλα δεν ετυχε να εχω φωτο. Εσενα σου αρεσουν οι παρουσιασεις και εχεις φωτο, ειναι οπως η συλλογη, ξερω ατομα που εχουν στο ιντερνετ φωτο με την συλλογη τους δηλαδη με 2-3 μηχανηματα και την παρουσιαζουν, ξερω ατομα που εχουν στο παταρι του καταστηματος τους 500 μηχανηματα που μονο οι ιδιοι το ξερουν, δεν εχουν βγαλει ποτε ουτε μια φωτο. Διαφερουν οι ανθρωποι.
Άβαταρ μέλους
mike
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό Cool_amigaN » 19 Ιουν 2017, 11:50

Ακόμα κι έτσι να είναι, από τα ανωτέρω εξάγουμε το συμπέρασμα ότι: α) αυτό που δοκίμασες να στήσεις δεν λειτουργούσε, β) τεχνηέντως αναφέρεις ότι είναι "παρόμοια" υλοποίηση όταν απλώς πέταξες μέσα ένα ISA SBC και κρέμασες μερικά καλώδια δεξιά και αριστερά.

-1 που προσπαθείς να κρυφτείς πίσω από δάχτυλό σου και άλλο -1 γιατί συστηματικά γειώνεις την προσπάθεια άλλων.

Επίσης, παραμένουν αναπάντητα ερωτηματικά: Τι ήθελε ο Νίκος να φτιάξεις στην Α2000; Τι δοκιμές της έκανες εσύ για να διαπιστώσεις ότι δεν σε βοηθάει; Την χρησιμοποίησες για να αντιληφθείς τι και πως έχει στηθεί; Ποιοι είναι αυτοί που σου ψιθυρίζουν να μην ποστάρεις εδώ; Μην στα βγάζουμε με το τσιγκέλι.

Τέλος, ο Πάνος δεν έγραψε ότι δεν το έχεις στην κατοχή σου ή δεν το έχεις υλοποιήσει. Εγώ το έγραψα και παραμένω σε αυτή μου τη θέση.
Άβαταρ μέλους
Cool_amigaN
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό mike » 19 Ιουν 2017, 12:07

Cool_amigaN έγραψε:Ακόμα κι έτσι να είναι, από τα ανωτέρω εξάγουμε το συμπέρασμα ότι: α) αυτό που δοκίμασες να στήσεις δεν λειτουργούσε, β) τεχνηέντως αναφέρεις ότι είναι "παρόμοια" υλοποίηση όταν απλώς πέταξες μέσα ένα ISA SBC και κρέμασες μερικά καλώδια δεξιά και αριστερά.

-1 που προσπαθείς να κρυφτείς πίσω από δάχτυλό σου και άλλο -1 γιατί συστηματικά γειώνεις την προσπάθεια άλλων.

Επίσης, παραμένουν αναπάντητα ερωτηματικά: Τι ήθελε ο Νίκος να φτιάξεις στην Α2000; Τι δοκιμές της έκανες εσύ για να διαπιστώσεις ότι δεν σε βοηθάει; Την χρησιμοποίησες για να αντιληφθείς τι και πως έχει στηθεί; Ποιοι είναι αυτοί που σου ψιθυρίζουν να μην ποστάρεις εδώ; Μην στα βγάζουμε με το τσιγκέλι.

Τέλος, ο Πάνος δεν έγραψε ότι δεν το έχεις στην κατοχή σου ή δεν το έχεις υλοποιήσει. Εγώ το έγραψα και παραμένω σε αυτή μου τη θέση.

Παλι λαθος εισαι. Φυσικα και λειτουργουσε, ΔΙΑΒΑΣΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΩΣΤΑ.
-2 για τον cool_amigaN, ετσι που πας θα ξεπερασεις σε τιμωριες τον Παναθηναικο.
Το θεμα που ειχα ηταν οτι καρτα γραφικων δεν υποστηριζε pass-trought.
Το ολο στησιμο του Πανου διεφερε απο το δικο μου, για αυτο εγραψα παρομοια και οχι ιδια, μην γραφω τα ιδια. Δεν την πηρα για να κανω κατι για εμενα, κατι ηθελε ο Νικος να του φτιαξω, και του το εφτιαξα.

edit : τωρα το ειδα αυτο, ξερεις εγω διαβαζω στα γρηγορα, μια γραμμη ανα 3-4 και οτι γινει
dony έγραψε:
- δεν έρχομαι στο club. Enough is enough!

κατσε ρε συ, ξανασκεψου το, αυτα που λεμε εδω μεσα, παντα με λογικα επιχειρηματα και συγκροτημενη σκεψη, μπορουμε να τα πουμε και στο κλαμπ, ανταλλασοντας και μερικες γροθιες, δεν συμφωνεις?
Τελευταία επεξεργασία από mike και 19 Ιουν 2017, 12:59, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mike
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό mike » 19 Ιουν 2017, 12:34

Α και ενα μυστικουλι ακομη, η συγκεκριμενη Α2000 δεν εχει επανω καρτα γραφικων picassoII οπως γραφει ο dony (δεν "στην λεω" Πανο απλα το αναφερω, ασημαντη διαφορα),
εχει μια picasso2plus, και που το ξερω εγω? εντελως τυχαια θυμηθηκα οτι εχω φωτο απο τις συγκεκριμενες Α2000 οταν ηταν σπιτι μου, και απο αυτην με τα win7 και απο την αλλη επισης τερας που ειχε φτιαξει ο dony, με τον blizzard060. Κανεις για καψιμο γουνας? :laugh: :laugh: :laugh:

Πλακα κανω, δεν σταματαμε τα ασκοπα ποστς, ενταξει γελασαμε, ας παμε παρακατω.
Άβαταρ μέλους
mike
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 19 Ιουν 2017, 13:28

Εγω ειχα θεμα με τις εξοδους εικονας στην δικη μου, δεν μπορουσα να συνδιασω τα pass-trought του σηματος του pc και της amiga, και την πηρα να δω και να αντιγραψω τι εκανες. Τελικα καταλαβα οτι η καρτα γραφικων amiga που ειχα δεν ηταν καταλληλη για αυτο που ηθελα, την αλλαξα με διαφορετικη, και βρηκα την λυση μεσα απο vga switcher, τελειως διαφορετικη υλοποιηση απο την δικη σου.

Mike: Το SBC έχει δικιά του κάρτα γραφικών -1 ξεχωριστή VGA έξοδο-. Και η Amiga δική της -Picasso-. Τα 2 μηχανάκια επικοινωνούν με software και όχι με hardware.

Ακόμα και switcher να βάλεις, χρειάζεσαι ξεχωριστό πληκτρολόγιο / ποντίκι για το SBC.

Οπότε ρε φίλε, επειδή έχω περιέργεια πως το έλυσες το θέμα σε επίπεδο hardware.

ΔΕΙΞΕ ΜΑΣ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΣΟΥ.

Μήπως έβαλες και καμιά μονωτική ταινία κάτω από την Picasso της 2000ρης για να παίζει καλύτερα;

Να μωρέ όπως αυτή που έβαλες στην δικιά μου Picasso IV -που από θαύμα ζει-.

ΓΚΟYΡΟΥ του hardware.

υγ. @dony: ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΡΕ ΦΙΛΕ. ΘΕΣ ΚΑΤΙ; :P
Hackintosh - Gigabyte G41MT-D3V + CPU Intel Xeon L5420 2.5Ghz + M-audio Profire 610, Pegasos 2, Pegasos 1, Sam 440EP, AmigaOne XE G3, PowerMac G5 Quad - 10Giga RAM - GeForce 6600, PowerMac G4, AROS Box Dell GX520, Amiga 500, Amiga 1230

Retro Planet is THE way.

Fitz #0 είναι σα να λες ότι είσαι ακόμη πιο κοντά από άμεση συναλλαγή... δηλαδή ο ίδιος ο Fitz (BLTCON0)

Τι λες ρε ξομπλι; (dinohatzi, ο άντρας ο σωστός)

Πάω να δω για 76η φορά τη συνέντευξη της Ζωής στη Σία - προσπαθώ να καταρρίψω των ρεκόρ αυνανισμών! (Dony, ο μερακλής, ο πρόστυχος, αυτός που νιώθει)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Planet Overlord

Δημοσίευσηαπό mike » 19 Ιουν 2017, 13:40

CountRaven έγραψε:

Επρεπε να στην στειλω καμενη και να σου ελεγα οτι ετσι ηρθε, αφου πρωτα την εβαζα στο φουρνο μικροκυμματων, ετσι τα φτιαχνω εγω ο guru του amiga hardware.
Μην με ξανανεφερεις σε ποστ σου, δεν φτανει που ασχοληθηκα τοτε με το hardware σου και εγω και αλλα 3 ατομα, σε πειραξε η ταινια που ολοι βαζουν κατω απο τις picasso4 για να μην ακουμπουν στα σιμακια. ή μηπως επρεπε να σου πω οτι δεν πουλαω τη μητρικη της Α4000 και να πας να παρεις απο το amibay με κανα 300αρι που τις δινουν.
Κακο πραγμα η αχαριστια.

Θα ακολουθησω την συμβουλη του dony,
enough is enough
Άβαταρ μέλους
mike
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 19 Ιουν 2017, 13:57

mike έγραψε:
CountRaven έγραψε:

Επρεπε να στην στειλω καμενη και να σου ελεγα οτι ετσι ηρθε, αφου πρωτα την εβαζα στο φουρνο μικροκυμματων, ετσι τα φτιαχνω εγω ο guru του amiga hardware.
Μην με ξανανεφερεις σε ποστ σου, δεν φτανει που ασχοληθηκα τοτε με το hardware σου και εγω και αλλα 3 ατομα, σε πειραξε η ταινια που ολοι βαζουν κατω απο τις picasso4 για να μην ακουμπουν στα σιμακια. ή μηπως επρεπε να σου πω οτι δεν πουλαω τη μητρικη της Α4000 και να πας να παρεις απο το amibay με κανα 300αρι που τις δινουν.
Κακο πραγμα η αχαριστια.

Θα ακολουθησω την συμβουλη του dony,
enough is enough

ΟΚ! Εγώ μπορεί να είμαι αχάριστος φίλε Mike αλλά δεν βγήκα ποτέ να ισοπεδώσω την προσπάθεια κανενός με την νοοτροπία "εγώ τα ξέρω όλα, τα έχω κάνει όλα, τα φτιάχνω όλα, όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω".

Και το σημαντικότερο: Δεν επωφελήθηκα πότε και σε κανέναν τομέα από αυτή τη φάση. Εσύ;

Anyway, σου έκανα μια ερώτηση για το SBC Project σου και περιμένω απάντηση και φώτος.
Hackintosh - Gigabyte G41MT-D3V + CPU Intel Xeon L5420 2.5Ghz + M-audio Profire 610, Pegasos 2, Pegasos 1, Sam 440EP, AmigaOne XE G3, PowerMac G5 Quad - 10Giga RAM - GeForce 6600, PowerMac G4, AROS Box Dell GX520, Amiga 500, Amiga 1230

Retro Planet is THE way.

Fitz #0 είναι σα να λες ότι είσαι ακόμη πιο κοντά από άμεση συναλλαγή... δηλαδή ο ίδιος ο Fitz (BLTCON0)

Πάω να δω για 76η φορά τη συνέντευξη της Ζωής στη Σία - προσπαθώ να καταρρίψω των ρεκόρ αυνανισμών! (Dony, ο μερακλής, ο πρόστυχος, αυτός που νιώθει)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Planet Overlord

Δημοσίευσηαπό mike » 19 Ιουν 2017, 14:19

Εαν διαβασες ολα τα ποστ, καπου θα επεσε το ματι σου σε μια προταση μου προς τον Πανο, "καταλαβες οτι δεν μειωνει το εργο σου",
χωραει παρερμηνεια σε αυτο?

Και εγω φυσικα εχω επωφεληθει απο την φαση, εχω βρει ατομα που μου φτιαχνουν την αμιγκα μου οποτε χαλαει δωρεαν (ο νοων νοειτο).
Για το pentium τι να πω, δεν διαβασες τι εχω γραψει 5 φορες, συνδεουμε και τις δυο εξοδους ταυτοχρονα στο ιδιο μονιτορ, τι δεν καταλαβαινεις?
Άβαταρ μέλους
mike
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 19 Ιουν 2017, 14:44

Και εγω φυσικα εχω επωφεληθει απο την φαση, εχω βρει ατομα που μου φτιαχνουν την αμιγκα μου οποτε χαλαει δωρεαν (ο νοων νοειτο).

Ναι χρειάζομαι κάποιον να μου φτιάχνει τις Amiga μου, ευτυχώς εγώ ξέρω μέχρι που πάει το χέρι και το κατσαβίδι μου. Το οποίο και έπιασα πρώτη φορά για να ανοίξω μια... Amiga (όλοι μαθαίνουμε κάτι από την φάση, για να το δέσω με γραφόμενα μου από προηγούμενο ποστ: viewtopic.php?f=1&t=6369&start=80#p61438 ).

Όσο για το "δωρεάν" που αναφέρεις, μπαίνω στον κόπο να απαντήσω γιατί από τις σπόντες προτιμώ τις ξεκάθαρες απαντήσεις:

Θα μπορούσα λοιπόν με ένα απλό paste μιας και με τους περισσότερους επικοινωνώ με τέτοια θέματα μέσω email και PM -τόσο σε Ελλάδα όσο και εξωτερικό- να δείξω μερικά μηνύματα -με ημερομηνίες και συγκεκριμένα θέματα / προβλήματα- στα οποία κάνω ρητά λόγο για το κόστος επισκευής σε εργατοώρες. Και πρόσεξε δεν αναφέρομαι σε μαγαζιά service -έχω απευθυνθεί και σε τέτοια, σε όσα υπάρχουν- αλλά σε φίλους, γνωστούς οι οποίοι έχουν την καλή διάθεση να βοηθήσουν.

Δεν το κάνω δημόσια γιατί τα παραπάνω μηνύματα αφορούν και τρίτους. Αν κάποιος ενδιαφέρεται όμως -που δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που καίγεται για την σχέση μου με κάποια άτομα σε επίπεδο service, αλλά τέλος πάντων-, τα μηνύματα υπάρχουν.

Θα μπορούσα ίσως και να αναφερθώ σε ένα σωρό πράγματα που έχω δωρίσει από προσωπική πρωτοβουλία σε άτομα ως ευχαριστία για την βοήθεια τους, αλλά ξέρεις κάτι ρε Ιωαννίδη; Δεν αξίζει τον κόπο να γίνει όλο αυτό το σούσουρο επειδή εσύ θίχτηκες και μου πετάς μπηχτές για συνδιαλλαγές.

Εγώ σε προκάλεσα να απαντήσεις σε μια hardware ερώτηση πετώντας και την σπόντα μου -σε επίπεδο hardware πάλι μιλώντας για μονωτικές ταινίες κτλ-, επειδή τόσες σελίδες τώρα σε βλέπω να ΑΠΑΞΙΩΝΕΙΣ την προσπάθεια κάποιου τρίτου.

Και ξέρεις κάτι ρε Ιωαννίδη; Το έχεις κάνει και παλιά αυτό και δεν γουστάρω να το βλέπω. Ε οπότε είπα να σε τσιγκλίσω λίγο. Μιλώντας για κάρτες γραφικών Amiga και λέγοντας σε και ΓΚΟΥΡΟΥ.

Μου το γυρνάς σε φάση συνδιαλλαγές και deals για να μου απαντήσεις ως θιγμένος γιατί:

α) Δεν σε παίρνει να μου απαντήσεις στο θέμα.
β) Νομίζεις ότι σε παίρνει να μου τη βγεις με κόκκινο στο κομμάτι συνδιαλλαγές / deals κτλ.

Ε λοιπόν για την καλύτερη ψυχική υγεία όλων μας σου λέω να αφήσεις ήσυχο το κομμάτι των συνδιαλλαγών και να μιλήσουμε για το pass through, τις κάρτες γραφικών και το SBC.

Ξέρω τι σου λέω. Δεν χρειάζεται να πικραθούμε δημόσια. Ούτε να χαλάσουμε τις καρδούλες μας.

Ας μιλήσουμε για SBC και pass through.

υγ.. αν κάποιος θέλει να μου φτιάξει την Amiga μου ΔΩΡΕΑΝ, είμαι διαθέσιμος. :laugh: :laugh: :laugh:

Retro Planet is THE way.

Άβαταρ μέλους
CountRaven
Planet Overlord

Δημοσίευσηαπό Cool_amigaN » 19 Ιουν 2017, 15:14

Ποια pass through ρε του ενός σήματος στο άλλο; Αυτή είναι ορολογία Mike. Passthrough port στην Picasso είναι για να βλέπεις native Amiga screenmodes.

VGA switcher ήταν με δύο ξεχωριστά σήματα. Το πιθανότερο να μην έπαιζε γιατί το switcher έκανε reset την screenmode της Amiga ή δεν υποστήριζε τα χαμηλά της Hz. Οπότε ενώ λειτουργούσε κανονικά, δεν έδειχνε το σήμα. Και φυσικά αυτά ΑΝ έγιναν ποτέ στην αποθήκη κουφαριών Amiga των ΒουΠου.

Και δεν είναι παρόμοιο το να πετάξεις ένα SBC που δεν είχε κανένα στημένο software με καλώδια δεξιά - αριστερά να κρέμονται σε σχέση με την ολοκληρωμένη λύση που φαίνεται και στο video. Ακόμα δλδ και στην φαντασία κάποιου που μπορεί να θεωρεί ότι έστησε κάτι παρόμοιο, δεν είναι!

Και ακόμα δεν έχουμε μάθει ποιος λέει να σταματήσει να ποστάρει στο πλάνετ και δεν μας είπε ποιος έκλεισε τον G5 που δικαιωματικά ζήτησε και για τον οποίο σε κάλεσε δημόσια ο Superman.
Άβαταρ μέλους
Cool_amigaN
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό mike » 19 Ιουν 2017, 15:21

Το εχω κανει και θα το ξανακανω, οποια picasso4 δω μπροστα μου, θα της βαλω μονωτικη απο κατω,
εσενα γιατι πρεπει να σε πειραζει αυτο?

Επισης γιατι νομιζεις οτι αναφερομαι σε εσενα περι τσαμπα επισκευων? εμενα ποιος μου φτιαχνει τα τροφοδοτικα c64 και τα καλωδια megadrive? μην τρωγεσαι μονος σου. ξερω οτι ειχες δωσει πολλα χρηματα στην επισκευη στην Ιταλια, οπως εχεις εσυ τα μηνυματα, τα εχω και εγω. Αλλα αυτο, για εμενα σου λεω, εγω σου ζητησα χρηματα ή τιποτε αλλο για την A4000 ή το neogeoCD σου?

Οπως σχεδον τα λεει ο κομποστας, τωρα διαβασα το ποστ και εκανα edit, μια εξοδος εικονας απο τα win σε vga βυσμα, μια εξοδος εικονας απο το WB μεσα απο την καρτα γραφικων της amiga παλι vga βυσμα, συνδεμενα ταυτοχρονα και τα δυο σε vga switcher στο ιδιο μονιτορ. Δειχνουν μια χαρα. Λιγοτερα καλωδια απο αυτα που φαινονται στην Α2000 του dony. Πες μου τι να σου εξηγησω εαν δεν καταλαβαινεις. Διπλα πληκτρολογια και διπλα ποντικια. Χωρις κανενα δικτυο. Θες λεπτομερειες περι μνημης, cdrom, floppy κτλ ?
Και δεν κανουμε διαγωνισμο, δεν προσπαθησε ο dony να με ξεπερασει, ουτε εγω αυτον, απλα βρηκα μια καρτα και σκεφτηκα να την χωσω, τελικα ηταν πολυ πιο δυσκολο απο οτι φαινοταν αρχικα. Ετσι το εκανα, ο Πανος το εκανε καλυτερα, αλλα δεν ειχε προφανως αρχικο σκοπο να κανει κατι καλυτερα απο εμενα, ουτε να το συγκρινει οπως κανετε εσεις.

Ρε συ Πανο, δεν με αφηνουν να κανω επιτελους enough is enough που ειπες.
Απο εδω και περα θα κανω οτι ο Πανος.
Άβαταρ μέλους
mike
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό J.T.Kirk » 19 Ιουν 2017, 15:57

Δεν εξεπλάγειν καθόλου από την ροή που πήρε το συγκεκριμένο thread, άλλωστε τα 9/10 αυτή την ροή ακολουθούν εδώ και χρόνια στον ελλαδικό και όχι μόνο χώρο (ναι μας αντιγράφουν κι άλλοι)! Η ουσία είναι ότι ο Παναγιώτης πριν μερικά χρόνια είχε φτιάξει αυτή την Α2000 με όλα τα σχετικά της, και θυμάμαι και το σχετικό video που είχε ανεβάσει τότε, και μπράβο του που το ξαναέβγαλε στην φόρα, για να (ξανα)θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι. Επίσης το blog του είναι τόσο αναλυτικό, με φωτογραφίες, και το σχετικό χιούμορ που τον διακρίνει που κάνει την ανάγνωσή του ακόμα πιο διασκεδαστική. Ακόμα στα υπέρ είναι η παρουσίασή του, διότι μας δίνει την δυνατότητα να πειραματιστούμε και εμείς (όταν βρούμε κάποιον ελεύθερο χρόνο, και την όρεξη φυσικά) με κάποιο παρεμφερή ή άλλο project που αφορά την Amiga (και όχι μόνο).

Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ της άποψης σε τέτοιου είδου παρουσιάσεις, έτσι εκτός από τα λάθη, αποκτάς και εμπειρίες που σίγουρα κάθε άλλο παρά κακό κάνουν. Τώρα αν κάποιοι λένε ότι οι περισσότεροι που έχουν Amiga σταματάνε στο SWOS, μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι. Δεν είμαστε όλοι στο ίδιο καζάνι. Επίσης ένα τέτοιο project σίγουρα, εγώ προσωπικά, δε θα καθόμουν να κάτσω να ασχοληθώ. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο άλλος είναι κολλημένος. Και γώ είμαι κολλημένος με τα adventures (και δη με text adventures), δε σημαίνει ότι όλοι πρέπει να ασχολούνται με αυτό το είδος.

Και ένα τελευταίο για το blog, καλό και άγιο βρε Παναγιώτη, αλλά να μην μπορούμε να ποστάρουμε (έστω δίνοντας ένα απλό email), γιατί πρέπει να έχουμε οπωσδήποτε κάποιον λογαριασμό google, aim κτλ... Σίγουρα μπορεί να φταίει η δομή του blog, δε ξέρω...

Και άλλο ένα τελευταίο για τον Mike. Του προτίνω να κυκλοφορεί γυμνός (ζέστες έρχονται) ώστε να μην βγαίνει έξω από τα ρούχα του. :kiss:
Τελευταία επεξεργασία από J.T.Kirk και 19 Ιουν 2017, 16:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
YOU ARE STANDING AT THE END OF A ROAD BEFORE A SMALL BRICK BUILDING.
AROUND YOU IS A FOREST. A SMALL STREAM FLOWS OUT OF THE BUILDING AND
DOWN A GULLY.
> To Be A True Adventurer, You Ought To Play Real Text Adventures
Άβαταρ μέλους
J.T.Kirk
Beam Me Up, Scotty

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 19 Ιουν 2017, 16:16

Ποια pass through ρε του ενός σήματος στο άλλο; Αυτή είναι ορολογία Mike. Passthrough port στην Picasso είναι για να βλέπεις native Amiga screenmodes.

VGA switcher ήταν με δύο ξεχωριστά σήματα. Το πιθανότερο να μην έπαιζε γιατί το switcher έκανε reset την screenmode της Amiga ή δεν υποστήριζε τα χαμηλά της Hz. Οπότε ενώ λειτουργούσε κανονικά, δεν έδειχνε το σήμα. Και φυσικά αυτά ΑΝ έγιναν ποτέ στην αποθήκη κουφαριών Amiga των ΒουΠου.

Εγώ δεν μ'ιλησα για passthrough, ο Mike το έκανε. Και με βάση το ποστ του, εγώ απλά... ρωτάω...

ΔΕΝ χρειάζεται κανένα passthrough -το οποίο το έβαλα με κενό για να αποφύγω τον ψυχαναγκασμό του κόκκινου στον FF, γελάστε με τα κολλήματα μου-. Έχουμε 2 εξόδους VGA, μια τις Picasso και μια του SBC. αν τις βάλεις σε ένα switcher απλά με το πάτημα του κομπιού εναλλάσσεις από Amiga σε SBC και από SBC σε Amiga, την εικόνα του monitor. Πάλι θέλεις όμως ξεχωριστά ποντίκια και πληκτρολόγια.

Το passthrough από ότι ξέρω χρησιμοποιείται για να πάνε τα native modes της Amiga από την RGB έξοδο στην κάρτα γραφικών όταν αυτό χρειαστεί και να έχουμε μονάχα μια έξοδο -αυτής της κάρτας γραφικών- στην Amiga. Αυτό σε κάποιες κάρτες γίνονταν με ένα εξωτερικό καλώδιο ενώ σε κάποιες άλλες γίνεται εσωτερικά -πχ στην Picasso IV που υπάρχει ενσωματωμένος Scandoubler-. Εξωτερικά γίνονταν ΝΟΜΙΖΩ στην Picasso 2. Παραλίγο να έχω μια τέτοια σε μια 2000ρη που μου έστηνε ο Πάνος κάποτε, μα τελικά το project διακόπηκε. Αν το είχα το μηχάνημα θα είχα περισσότερα να γράψω, τώρα απλά τα γράφω εμπειρικά και οι γνώστες 2000ρων ας με διορθώσουν.

Ιωαννίδη μη μου λες για την Ιταλία. Δεν αναφέρομαι εκεί. Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα με δικό μου προς επισκευή hardware.

Αν επιμένεις όμως σπαγγέτι αφού λες ότι έχεις τα μηνύματα -και όντως τα έχεις- μπορείς να βρεις το σημείο που ρωτάω τον Stefano για το κόστος επισκευής και να χαρείς μόνος.

Δεν θέλω να επεκταθώ στο θέμα γιατί θα πικραθούμε πολύ, βλαστημάω όμως την ώρα και την στιγμή που σε ανακάτεψα τότε στην φάση και που γενικά σε άφησα να βάλεις χέρι στο μηχάνημα και να μπεις στην διαδικασία να έρθεις σε επαφή με τον Ιταλό φίλο μου.

Τέλος το Neo Geo CD το επισκεύασε ο psodas. Εσύ απευθύνθηκες σε αυτόν για την αλλαγή της ROM και έκανες τα προ επισκευής αλλά και μετά επισκευής testings. Είχες επίσης την καλοσύνη να με συναντήσεις Αθήνα για να πάρεις το μηχάνημα και να το στείλεις μετά Σύρο.Και σε ευχαριστώ δημόσια για όλα αυτά.

Αυτό μόνο και τίποτα άλλο και όλοι αγαπημένοι.

Retro Planet is THE way.

Άβαταρ μέλους
CountRaven
Planet Overlord

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 19 Ιουν 2017, 16:39

Και κάτι τελευταίο.

Όχι Mike δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου. Και ειλικρινά το τελευταίο πράγμα που θέλω από εδώ μέσα είναι να πλακώνομαι με κόσμο. Υπάρχουν άπειρες φορές που σας έχω δει πχ να σφάζεστε για το πιο μηχάνημα είναι καλύτερο και έχω πει "Οκ πλακώνονται πάλι, θα τα βρούνε".

Υπάρχουν άλλες τόσες που έχω πάρει το μέρος σου όπως στο ιστορικής σημασίας τόπικ "Συνελήφθη ο Mike με μικροποσότητα hardware" όταν πολύ απλά μου είχε φανεί παρανοϊκή η ιστορία για την οποία σε έκραζαν -άδικα- τότε.

Υπάρχουν και φορές που διαβάζω αυτά που γράφεις και θέλω να τραβήξω τα μαλλιά μου και να αυτοκτονήσω με το καλαμάκι του φραπέ. Όπως σήμερα πχ που ενώ ο άλλος ο άμοιρος κάθετε και γράφει την μάνα του και τον πατέρα του σε ανάλυση εσύ λες ένα απλά "οκ το έχω κάνει και εγώ". Bonus fail: Αφού πρώτα έχεις σχολιάσει τις τιμές των... CDTV δίνοντας μου πάσα για ένα μικρό πρώτο κράξιμο. End of bonus fail.

Ξέρεις είναι απλή δράση και αντίδραση. Ότι δίνεις παίρνεις. Αν είμαστε σε παρέα πχ και μιλάγαμε και είχε κάτσει ο Πλεμμένος να ξοδέψει έναν καταρράχτη σάλιου μιλώντας για την 2000ρη και εσύ πεταγόσουν σαν την πούτσα και έλεγες "οκ σιγά το έκανα και εγώ", από μένα θα έτρωγες μούτζα.

That is life boy.

Και ναι στο ξαναλέω δεν έχω καμιά όρεξη να βγάλω στη φόρα τα -ειδικά μαζί σου- σουρεαλιστικά deals. Οπότε μην το πηγαίνεις εκεί, εγώ δεν το ξεκίνησα έτσι και όχι δεν τρώγομαι μόνος μου.

Μπορεί να θέλω να τυλιχτώ με το καλώδιο του τηλεφώνου και να πεθάνω επί τόπου κάθε φορά που προσπαθώ να συνεννοηθώ μαζί σου. Μα all in all ξέρω από πρώτο χέρι πως το retro είναι η πρέζα σου. Κακός και κωλοχαρακτήρας δεν είσαι. Θες απλά λίγη δουλειά στο interaction. Ίσως για αυτό να επέρχεται πάντα το Mike χάος.

End of story.

Retro Planet is THE way.

Άβαταρ μέλους
CountRaven
Planet Overlord

Δημοσίευσηαπό Cool_amigaN » 19 Ιουν 2017, 16:45

Ναι ρε 'συ, στον Mike αναφερόμουν.
Άλλωστε, μετά την επιβεβαίωσή του για το "φανταστικό" στήσιμο της διχίλιαρης - που είναι όπως ακριβώς υποψιαζόμουν/μασταν - μπορώ σχεδόν να οραματιστώ το όνειρο του Mike, όπου σαν ένας άλλος Πυγμαλίων των καλωδίων, αραδιάζει σελοτέιπ και χαρτοπετσέτες για μονωτική ταινία μεταξύ των capacitors και όλα μαζί να περιπλέκονται σαν ναπολιτάνικος αχταρμάς που οφείλει να γευτεί ο συνονόματός μου, ο οποίος κάθε φορά που του λέω λέξη που ξεκινάει "μάι.." περπατάει με τα χέρια ουρλιάζοντας cazzo σαν τον αλησμόνητο αλενατόρε. Δεν είχε ούτε καν δίκτυο λέει :lol: Και μετά από δύο σελίδες post επιστρέφουμε σε εκείνο που είχε αναφέρει ο Πάνος ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων η amiga χρησίμευσε ως απλό case του PC. Αλλά είναι "διαφορετικό", είναι "παρόμοιο". Πες ρε άνθρωπε, δεν έχω ιδέα.
Άβαταρ μέλους
Cool_amigaN
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 19 Ιουν 2017, 16:46

Και ακόμα δεν έχουμε μάθει ποιος λέει να σταματήσει να ποστάρει στο πλάνετ και δεν μας είπε ποιος έκλεισε τον G5 που δικαιωματικά ζήτησε και για τον οποίο σε κάλεσε δημόσια ο Superman.

Η υπηρεσία ξέρει.

:priest:

Retro Planet is THE way.

Άβαταρ μέλους
CountRaven
Planet Overlord

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Amiga Hardware

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης