Σύνδεση    Εγγραφή

Word Processors και Organisers για Amiga

Τα πάντα για το Amiga Software.
  • Συγγραφέας
    Μήνυμα

Word Processors και Organisers για Amiga

Δημοσίευσηαπό TheSpace » 05 Δεκ 2016, 05:29

Καλημέρα Παιδιά,

Ως νέος στον χώρο της Amiga, είπα να χρησιμοποιήσω τα μηχανήματα μου (A500 και Α1200) και για κάτι περισσότερο από games.
Νομίζω πως το να κρατάω τις σημειώσεις μου ή να χρησιμοποιώ ένα organiser με τα ραντεβού μου θα ήταν κάτι που θα με ικανοποιούσε και θα έδινε μου περισσότερο χρόνο μαζί με τα μηχανήματα.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν έχετε χρησιμοποιήσει πακέτα word processing όπως το final writer, το word perfect, το wordworth κλπ. Αν ναι τι εντυπώσεις έχετε; Υπάρχει spell-checker σε κάποιο από αυτά (νομίζω το word perfect έχει), να τολμήσω να μιλήσω για υποστήριξη ελληνικών και έστω rtf export για μετέπειτα χρήση σε pc?

Τι άλλο κάνετε εν έτη 2016 με τις amiga σας;
Άβαταρ μέλους
TheSpace
Nihilist #4

Re: Word Processors και Organisers για Amiga

Δημοσίευσηαπό mike » 05 Δεκ 2016, 07:37

Θα απαντησω με δυο δεδομενα:
1) ειχα μια Α500 σαν βασικο και μοναδικο υπολογιστη μεχρι το 2005, δεν ειχα ουτε χρειαστηκα ποτε pc μεχρι τοτε.
2) γραφω αυτο το ποστ στις 7 το πρωι

Καταρχην οτιδηποτε και να κανεις πρεπει να ειναι σε μηχανημα με σκληρο δισκο, αλλιως ξεχνα το, εκτος και εαν δεν σε νοιαζει να ανοιγεις το ημερολογιο μετα απο κανα 10λεπτο. Οι επεξεργαστες κειμενου που μπορεις να χρησιμοποιησεις θα ειναι μονο AGA versions και παντα σε μια Α1200 με fast ram. Εκει εχω χρησιμοποιησει το final writer και το wordworth και μπορω να σου πω οτι κανουν τα παντα, δεν τους λειπει τιποτα. Φυσικα οτιδηποτε και να κανεις σε μια αμιγκα, στο pc το κανεις πολυ καλυτερα και γρηγοροτερα, οποτε μην εχεις τα pc σαν μετρο συγκρισης. Αυτο που θα καταλαβεις αμεσως ειναι οτι εχεις ενα μηχανημα της εποχης του, δηλαδη 1995 περιπου. Δηλαδη παρομοια "προβληματα" που θα εβλεπες εαν χρησιμοποιουσες ενα pc με win98 ας πουμε.
Στην χρηση τωρα του προγραμματος, θα πρεπει να συνηθισεις το πως φαινεται αυτο που κανεις, δηλαδη να μην σε νοιαζει τοσο η παρεμετροποιηση. Δευτερο πραγμα που θα κανεις, ειναι να μην κανεις περιττα πραγματα, ας πουμε να αλλαζεις το μεγεθος των παραθυρων. Ο σχεδιασμος των παραθυρων απο την amiga ειναι σχετικα αργος, εναν αρχισεις να ανοιγεις, να κλεινεις, να μεταφερεις και να αλλαζεις παραθυρα, θα χανεις πολυ χρονο. Υποστηριξη ελληνικων και αλλες βασικες λειτουργειες φυσικα υπαρχουν. Για μεταφορα σε pc τωρα, δεν ξερω εαν και ποσο ειναι ευχρηστη διαδικασια να μεταφερεις αρχεια αντιγραφοντας σε CF card και μετα να την βαζεις στο pc. Αλλωστε γιατι να το κανεις? δεν νομιζω να θελεις να δωσεις ενα αρχειο γραμμενο σε amiga σε καποιον αλλο, εαν θες να το κανεις, γραφτο κατευθειαν σε pc.
Σαν γενικο συμπερασμα η amiga μπορει να κανει οτιδηποτε ζητησεις, αλλα ειναι οπως "το ταξιδι στην γερμανια με παπί", θα πας και θα φτασεις, αλλα 'πως' θα φτασεις ειναι το θεμα.
Άβαταρ μέλους
mike
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό TheSpace » 06 Δεκ 2016, 01:59

Σε ευχαριστώ για το ποστ Mike! Νομίζω πως είναι προφανές πως το "εναλλακτικό", το "ξεπερασμένο" ή το "χομπίστικό" δεν μπορεί να μας εξυπηρετήσει με τον ίδιο τρόπο όσο το ευρέως διαδεδομένο. Ειδικά σε επαγγελματικές εφαρμόγες.

Αυτό που σκέφτηκα ειναι πως περνάω πολύ χρόνο στον υπολογιστή χρησιμοποιώντας τον ως "γραφομηχανή". Γιατί λοιπόν να μην περάσω λίγο περισσότερο χρόνο με την Amiga μου; Και μόνο η διαφορετική αίσθηση δίνει διαφορετική χροιά και αίσθηση! Την μεταφορά δεδομένων την χρειάζομαι τόσο για λόγους συμβατικότητας (μετατροπή πχ. αργότερα σε pdf) όσο και για λόγους back up! Ακόμα και στο PC να ήμουν θα κρατούσα κάπου back up! Θεωρώ λοιπόν μια καλή αφορμή να χρησιμοποιήσω την Amiga για κάτι καθημερινό! Όπως σημειώσεις, ημερολόγιο, αναπαραγωγή αρχείων ήχου (αν και αυτό μάλλον είναι πιο πολύπλοκο από όσο νόμιζα).

Θα παραμείνω πάντως στο ερώτημα μου κυρίως για λόγους έμπνευσης. Εκτός από gaming, τι άλλο κάνετε με τις Amiga σας εν έτη 2016;
(άσχετα με το γεγονός ότι θα μπορούσατε να το κάνετε πιο εύκολα ή γρήγορα με ένα pc).

Προτάσεις για "καθημερινό" software φυσικά ευπρόσδεκτες!
Άβαταρ μέλους
TheSpace
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 06 Δεκ 2016, 08:41

Τι άλλο κάνετε εν έτη 2016 με τις amiga σας;

Περιμένουμε να ανέβει η τιμή τους. :obrelini:

Με τη φλεξ άνετα ακούς μουσική ή ραδιόφωνο. Εγώ την αφήνω μέρες και απλά παίζει non stop τον Mercury.

Επίσης irc και χάζεμα, ποστ σε Amiga fora.

Με τις classic παιχνίδια μόνο. Μην γίνεσαι μαζοχιστής.
Hackintosh - Gigabyte G41MT-D3V + CPU Intel Xeon L5420 2.5Ghz + M-audio Profire 610, Pegasos 2, Pegasos 1, Sam 440EP, AmigaOne XE G3, PowerMac G5 Quad - 10Giga RAM - GeForce 6600, PowerMac G4, AROS Box Dell GX520, Amiga 500, Amiga 1230

Retro Planet is THE way.

Fitz #0 είναι σα να λες ότι είσαι ακόμη πιο κοντά από άμεση συναλλαγή... δηλαδή ο ίδιος ο Fitz (BLTCON0)

Τι λες ρε ξομπλι; (dinohatzi, ο άντρας ο σωστός)

Πάω να δω για 76η φορά τη συνέντευξη της Ζωής στη Σία - προσπαθώ να καταρρίψω των ρεκόρ αυνανισμών! (Dony, ο μερακλής, ο πρόστυχος, αυτός που νιώθει)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Planet Overlord

Δημοσίευσηαπό dkontogi » 11 Δεκ 2016, 17:43

Αγαπητέ, ανέβασα μερικές εφαρμογές, σε μορφή ADF, στο retro4fun.gr

"ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΓΙΑ AMIGA 500, 1000 Η' ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ WB 1.2 KAI 1.3 PART I, II και ΙΙΙ"

που μπορεί να σου φανούν χρήσιμες στο κάτωθι link:

http://www.retro4fun.gr/pbb/viewforum.p ... 818601fd67

Περιλαμβάνονται Word Processor με Ελληνικά, ('Εχω κάνει πολλέςεργασίες με αυτόν, σχολείο ακόμα, εν έτη 1987), Database και άλλες.

Τρέχουν πολύ ικανοποιητικά και προσωπικά τις χρησιμοποιώ καμιά φορά ακόμα.

Καλή διασκέδαση!
Άβαταρ μέλους
dkontogi
Egg, bacon and SPAM!

Δημοσίευσηαπό dkontogi » 12 Δεκ 2016, 13:28

ΠΛΗΘΩΡΑ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ, ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ, DEMOS ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ, ΣΤΟ ΚΑΤΩΘΙ LINK

https://www.planetemu.net/machine/amiga

ENJOY ;)
Άβαταρ μέλους
dkontogi
Egg, bacon and SPAM!

Δημοσίευσηαπό dony » 12 Δεκ 2016, 14:44

Ευχαριστούμε! :wub:
Η αλήθεια είναι στο Retro Planet!

We Sold Our Soul For Rock n' Roll

Εικόνα

Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <
Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό dkontogi » 12 Δεκ 2016, 19:06

BONUS: WORD PROCESSOR ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ KAI SPELLCHECKER.

http://www.retro4fun.gr/pbb/viewtopic.p ... 042d2fda7c
Άβαταρ μέλους
dkontogi
Egg, bacon and SPAM!

Δημοσίευσηαπό dkontogi » 13 Δεκ 2016, 17:46

Άβαταρ μέλους
dkontogi
Egg, bacon and SPAM!

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 19 Δεκ 2016, 16:52

Ευχαριστούμε για τους συνδέσμους. Επικροτούμε την προσπάθεια.
Hackintosh - Gigabyte G41MT-D3V + CPU Intel Xeon L5420 2.5Ghz + M-audio Profire 610, Pegasos 2, Pegasos 1, Sam 440EP, AmigaOne XE G3, PowerMac G5 Quad - 10Giga RAM - GeForce 6600, PowerMac G4, AROS Box Dell GX520, Amiga 500, Amiga 1230

Retro Planet is THE way.

Fitz #0 είναι σα να λες ότι είσαι ακόμη πιο κοντά από άμεση συναλλαγή... δηλαδή ο ίδιος ο Fitz (BLTCON0)

Τι λες ρε ξομπλι; (dinohatzi, ο άντρας ο σωστός)

Πάω να δω για 76η φορά τη συνέντευξη της Ζωής στη Σία - προσπαθώ να καταρρίψω των ρεκόρ αυνανισμών! (Dony, ο μερακλής, ο πρόστυχος, αυτός που νιώθει)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Planet Overlord

Δημοσίευσηαπό Cool_amigaN » 02 Ιαν 2017, 23:52

dkontogi έγραψε:BONUS: WORD PROCESSOR ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ KAI SPELLCHECKER.

Το πρόγραμμα είναι συμβατό με MorphOS. Από ότι βλέπω δεν είναι bootable η δισκέττα πάντως, αν κάποιος ενδιαφέρεται. Δεν έχω δοκιμάσει να σώσω έγγραφο βέβαια για να διαπιστώσω αν τα βλέπει συγκολυόμενα. Ωστόσο δεν μου εμφανίζει ελληνικά/λεξικό σωστά. Επειδή μπορώ να αλλάξω on the fly keyboard πιθανολογώ ότι το παίρνει από τα fonts drawer του sys: (μιας και δεν βρίσκω fonts drawer μέσα στο δισκέτα); Ελληνικά παίζω με ISO-8859-7, τότε ποια ελληνική γραμματοσειρά χρησιμοποιούσαν;
Άβαταρ μέλους
Cool_amigaN
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 03 Ιαν 2017, 08:33

Cool_amigaN έγραψε:

Το πρόγραμμα είναι συμβατό με MorphOS. Από ότι βλέπω δεν είναι bootable η δισκέττα πάντως, αν κάποιος ενδιαφέρεται. Δεν έχω δοκιμάσει να σώσω έγγραφο βέβαια για να διαπιστώσω αν τα βλέπει συγκολυόμενα. Ωστόσο δεν μου εμφανίζει ελληνικά/λεξικό σωστά. Επειδή μπορώ να αλλάξω on the fly keyboard πιθανολογώ ότι το παίρνει από τα fonts drawer του sys: (μιας και δεν βρίσκω fonts drawer μέσα στο δισκέτα); Ελληνικά παίζω με ISO-8859-7, τότε ποια ελληνική γραμματοσειρά χρησιμοποιούσαν;

ΕΛΟΤ 928! :o

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό Cool_amigaN » 03 Ιαν 2017, 10:46

dony έγραψε:
Cool_amigaN έγραψε:

ΕΛΟΤ 928! :o

Μόλις διαπίστωσα ότι υπάρχει ακόμα link στο ελληνικό internets με ανεβασμένο πακέτο από το 1999, ειδικά για τον σκοπό αυτό. :o :shock: :o
Σε ένα site που τα πιο φρέσκα νέα είναι του 1997 :shock: :lol: Ά ρε Πασοκάρα, πόσο λείπεις!
Το hint σου ήταν ο καταλυτικό παράγοντας να τον βρω. Όσοι τολμηροί, κατεβάστε από εδώ. Δεν έχω κάνει ακόμη δοκιμή να δω πως παίζει βέβαια αλλά είμαι περίεργος να το διαπιστώσω.
Άβαταρ μέλους
Cool_amigaN
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 03 Ιαν 2017, 11:52

Cool_amigaN έγραψε:Το hint σου ήταν ο καταλυτικό παράγοντας να τον βρω.

Έτσι είναι, φίλε: ξέρεις πόσα πράγματα - ως επί το πλείστον άχρηστα, φυσικά! - μπορείς να μάθεις από εμάς τους ηλικιωμένους; :laugh:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό dkontogi » 06 Ιαν 2017, 22:45

Cool_amigaN έγραψε:

Το πρόγραμμα είναι bootable σε AMIGA 500 ή άλλη με V 1.2 ή 1.3.

Τα Ελληνικά επιλέγονται από το μενού με τα fonts. (ellhinka1 και ellhnika2) ;)

Σχετικά με το MorphOS δεν έχω εικόνα. (Είμαι πολύ γέρος και αυτά είναι πολύ καινούρια για εμένα :lol: )
Άβαταρ μέλους
dkontogi
Egg, bacon and SPAM!

Επιστροφή στο Amiga Software

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης