Σύνδεση    Εγγραφή
  • Συγγραφέας
    Μήνυμα

A-Max II hardfile

Δημοσίευσηαπό kokkiklhs » 30 Μάιος 2017, 14:09

Έχει κανένας κάνα έτοιμο hardfile με MacOS 6.x (ή και παλιότερο) και καθόλου εγκατεστημένο software γι'αυτό το πράγμα, ρε παιδιά;

Μου τη βάρεσε να δω λιγάκι Mac software σε κλασική 500άρα/1.3/1MB...
Ο emulator είναι πάρα πολύ καλός αλλά έχει το κουσούρι ότι λειτουργούσε με custom diskimages ή με σύνδεση εξωτερικού floppy 800k από αληθινό Mac (για όποιον είχε μαζί και το original hardware...)
Φυσικά δε νομίζω να υπάρχουν και πολλοί στην Ελλάδα που έχουν στη συλλογή τους αυτό το μαραφέτι, σχεδόν όλοι τη σπασμένη, software-only δισκετούλα είχαμε... :biggin:

Από άποψη επιδόσεων, σε μια "ξερή" 500άρα μπορεί να δώσει πραγματική ταχύτητα Mac (αφού στην ουσία δεν κάνει emulation), με μόνο συμβιβασμό το flickering στην υψηλή interlaced ανάλυση... Πρόκειται για τον προπάππου των Fusion και Shapeshifter και είναι κι ο μόνος που θα παίξει στην "ταπεινή" stock 500άρα, νομίζω ακόμη και χωρίς επέκταση μνήμης...
Θα ήταν πολύ ωραίο να παίξω κάνα προϊστορικό ασπρόμαυρο παιχνιδάκι στην 500άρα, ή να δω επί τέλους καμιά αρχαία εφαρμογούλα από Mac!

Ενώ τον Fusion στη 1200 τον έχω λιώσει, στην 500άρα τον A-Max δεν τον έχω δει ποτέ τόσα χρόνια να κάνει κάτι, πέρα από το να περιμένει να βάλω κάποια δισκέτα... :roll: :bee:
Δώστε αμίγκες στο λαό!!!
Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
Mini-Me!

Επιστροφή στο Emulators

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης