Σύνδεση    Εγγραφή

AMIGA 500 πρασινη οθονη

Helpdesk για τις δύσκολες ώρες.
  • Συγγραφέας
    Μήνυμα

AMIGA 500 πρασινη οθονη

Δημοσίευσηαπό Tartaruga » 13 Ιουν 2017, 02:12

Φιλοι μου γεια σας ειμαι νεος στο site και θα ηθελα τη γνωμη σας στο εξης παραξενο θεμα που παρουσιαζει η 500σαρα μου.......
Οταν αναβω τον υπολογιστη ολα ενταξει,η γνωστη οθονη με το χερι/δισκετα....οταν κανω reset με τα πληκτρα επισης ολα οκ....
Οταν ομως κανω επανεκινηση απο τον διακοπτη του τροφοδοτικου εμφανιζει για ενα περιπου δευτερολεπτο πρασινη οθονη και
μετα ολα οκ,η οθονη χερι/δισκετα.....
Περα απο αυτο η AMIGA λειτουργει με τις ωρες αψογα και δεν παρουσιαζει καποιο αλλο θεμα.Της ειχα επεκταση μνημης αλλα την
τοποθετησα σε αλλη 500σαρα που εχω και λειτουργει κανονικα.
Γνωριζω επισης οτι η μονιμα προβαλομενη πρασινη οθονη σημαινει προβλημα σε τσιπακι της ram.
Ευχαριστω......
Tartaruga
Egg, bacon and SPAM!

Re: AMIGA 500 πρασινη οθονη

Δημοσίευσηαπό BLTCON0 » 13 Ιουν 2017, 21:05

Η μόνιμη πράσινη οθόνη μπορεί να σημαίνει αρκετά περισσότερα από προβληματική RAM.

Όσον αφορά το δικό σου "πρόβλημα", καταρχήν δεν υφίσταται επανεκκίνηση μέσω τροφοδοτικού. Από το τροφοδοτικό έχουμε πάντα αποκλειστικά ψυχρή εκκίνηση, και υποχρεωτικά πρέπει να μεσολαβούν 20 δευτερόλεπτα ή περισσότερο μεταξύ power down και power up. Αν ανοιγοκλείσεις γρήγορα το διακόπτη του τροφοδοτικού, η μνήμη, το bus αλλά και τα chips μπορεί να βρεθούν σε τυχαίο state (επιπλέον στρεσάρεις χωρίς λόγο το τροφοδοτικό αλλά και την Amiga).

Οπότε πάντα άφηνε τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα όπως προβλέπεται μεταξύ power down και power up και λογικά δε θα ξαναδείς την πράσινη οθόνη.
Άβαταρ μέλους
BLTCON0
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό Tartaruga » 13 Ιουν 2017, 22:42

Καλησπερα....εχεις δικιο φιλε μου δεν το διατυπωσα σωστα......οντως κλεινοντας την Α απο το τροφοδοτικο περιμενω παντα 20 εως 30
δευτερολεπτα μεχρι να πατησω το on και παντα εμφανιζεται στιγμιαια η πρασινη οθονη.
Tartaruga
Egg, bacon and SPAM!

Δημοσίευσηαπό BLTCON0 » 13 Ιουν 2017, 23:54

Το σίγουρο πάντως είναι ότι αν την αφήσεις αρκετή ώρα κλειστή, δεν βγάζει πράσινη οθόνη :-)
Άρα μάλλον είναι κάποιο "ελαφρύ" ηλεκτρολογικό θέμα.
Από τη στιγμή που η πράσινη οθόνη είναι στιγμιαία και όχι παρατεταμένη με reset στο τέλος, δε θα ανησυχούσα ιδιαίτερα.
Η A500 που είχα ως πιτσιρικάς έκανε το ίδιο αλλά με κόκκινη οθόνη.
Αν παρατηρήσεις καμιά αλλαγή προς το χειρότερο επανερχόμαστε.
Αν δε βαριέσαι, άνοιξε την, βγάλε και ξαναβάλε στη θέση τους όλα τα socket-αρισμένα chips (μπορείς να καθαρίσεις και τα pins τους τρίβοντάς τα πολύ προσεκτικά και απαλά με λευκή γομολάστιχα), ανταλλάσσοντας ταυτόχρονα τα CIA chips μεταξύ τους, και δες αν εξαφανιστεί το "πρόβλημα".
Άβαταρ μέλους
BLTCON0
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό Tartaruga » 14 Ιουν 2017, 00:22

Καλως φιλε μου ευχαριστω για το ενδιαφερον.....οπως σωστα ανεφερες αν δεν βαριεμαι καποια στιγμη θα την ανοιξω και θα πραξω αυτα που ειπες.
Πριν λιγες μερες ειχα ανοιξει εναν AMSTRAD CPC464 για καθαρισμο και επισκευη κασετοφωνου,ξερεις τωρα συντριμια παντου,και θα το
σκεφτω να ξαναπερασω την ιδια διαδικασια.....Παντως ο CPC δουλευει ακοπα....
Σε ευχαριστω πολυ.
Tartaruga
Egg, bacon and SPAM!

Επιστροφή στο The Doctor Speaks

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης