Σύνδεση    Εγγραφή
  • Συγγραφέας
    Μήνυμα

amigaos 4.1 winuae μεγιστη μνήμη?

Δημοσίευσηαπό nikodr » 21 Ιουν 2016, 14:28

Καλησπέρα!
Κατάφερα να εγκαταστήσω το amiga os 4.1 σε winuae το τελευταίο με το 6 update από hyperion.Ιντερνετ και ethernet έχω ολα καλά δουλεύουν.
Ομως η μνήμη είναι ένα θέμα,σε cyberstorm ppc δίνει 128 ram και σε blizzard 1200 ppc 256.
Ξέρω ότι αυτό είναι το limit όσο αφορά του memory controller της amiga.Είχα την εντύπωση ότι το είχαν ξεπεράσει όμως για το amigaos 4.1 και μπορούσε να δει περισσότερη μνήμη σε κανονική amiga.
Googlaroντας βρήκα ότι μπορώ την z3 μνήμη να την ρυθμίσω σαν swap.

Eπίσης με την εξομοίωση της picasso iv τι γίνεται ?πόσα mbyte μπορώ να βάλω?μόνο 4?
Υπάρχει τρόπος να βάλω άλλη κάρτα γραφικών?

Ποιά η εντύπωση σας?εγώ είμαι ενθουσιασμένος,το setup ήταν λίγο παλουκάκι,αλλα τελικά όλα δουλεύουν,αλλά μόνο με 128/256 μόνο το wookiechat άντε και κάνα μικρό app.

Μήπως συμφέρει να το γυρίσω σε 3.9 με ppc support?για να έχω όση μνήμη θέλω?
Κάποια μικρά demos που κατέβασα από aminet τρέξαν μια χαρά.
nikodr
Nihilist #4

Re: amigaos 4.1 winuae μεγιστη μνήμη?

Δημοσίευσηαπό dony » 21 Ιουν 2016, 15:49

nikodr έγραψε:Ποιά η εντύπωση σας?εγώ είμαι ενθουσιασμένος,το setup ήταν λίγο παλουκάκι,αλλα τελικά όλα δουλεύουν,αλλά μόνο με 128/256 μόνο το wookiechat άντε και κάνα μικρό app.

Φίλε μου, το OS4, μόνο και μόνο που έτρεξε σε classic ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπόθεση, καθώς επρόκειτο για ένα λειτουργικό "σύγχρονο" (σε κάποια aspects, τουλάχιστον) και, ταυτόχρονα, ήταν το μόνο software που πραγματικά έδεινε νόημα στην κτήση και την κατοχή ενός PPC accelerator σε μια classic Amiga. Από κει και πέρα, το ίδιο το λειτουργικό έφτανε τα (υπέργηρα) μηχανήματα στα όριά τους - θα ήταν υπερβολή να απαιτήσει κανείς την ύπαρξη πλούσιας software βιβλιοθήκης για το OS4 σε classic (τα next gen μηχανήματα είναι άλλη υπόθεση).

Συνεπώς, καλό και άγιο το OS4 σε classic, αλλά επί της ουσίας άχρηστο. Ε, το WinUAE το εξομοιώνει τόσο καλά που το αποτέλεσμα είναι... εξίσου άχρηστο με το πραγματικό μηχάνημα! :laugh:

Η μόνη πραγματική του χρησιμότητα του εξομοιωμένου OS4 για classic (προσωπική άποψη, εννοείται) είναι ότι σου δίνει τη δυνατότητα να δοκιμάσεις κάποια πράγματα χωρίς να "πετάξεις" μερικές χιλιάδες ευρώ...
Η αλήθεια είναι στο Retro Planet!

We Sold Our Soul For Rock n' Roll

Εικόνα

Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <
Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό nikodr » 21 Ιουν 2016, 16:01

To owb μου φάνηκε αρκετά γρήγορα καθώς και όλες οι εφαρμογές που δοκίμασα,βασικά σε μοντέρνα pc με πάρα πολλή μνήμη γρήγορους δίσκους,και κάρτες γραφικών είναι αρκετά καλό.
Ωστόσο και το amikit είναι τρομερό,setara και παίζω τα πάντα.
Μην σου πω και την νεα τρέλα που μου ήρθε και κατέβασα το τελευταίο amithlon xl με κάτι kernel update και patches για να το installarw στο pc.

H φάση για ppc support σε amigaos 3.x όπως την έκανε η phase5 μήπως είναι καλύτερα για τα δεδομένα από άποψη ταχύτητας και μνήμης ?
nikodr
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 21 Ιουν 2016, 16:12

nikodr έγραψε:H φάση για ppc support σε amigaos 3.x όπως την έκανε η phase5 μήπως είναι καλύτερα για τα δεδομένα από άποψη ταχύτητας και μνήμης ?

Μπορεί ναι. Αλλά οι εφαρμογές που θα τρέξεις έτσι είναι μετρημένες στα δάχτυλα. Του ΕΝΟΣ χεριού! :laugh:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό nikodr » 21 Ιουν 2016, 22:17

Να ρωτήσω κάτι άλλο τότε?
Με δεδομένο την ύπαρξη linux διανομών 64bit για ppc αλλά και intell 64bit/32 που μπορούν να κάνουν compile τα πάντα,δηλαδή με τα σωστά προγράμματα μπορώ να φτιάξω pkg files για to ps3 εφαρμογές,μέχρι και για τον msx που έχει z80 που έχω μπορώ να κάνω compile εφαρμογές με το gcc,αν ξέρεις τι κάνεις.

Γιατί δεν γίνονται port εφαρμογές με αυτόν τον τρόπο?είναι τόσο δύσκολο?δεν υπάρχουν sdk lib development files για το amigaos 4.x από την hyperion?
Γιατί με ένα linux development 64bit από ubuntu θα μπορούσα να portarw εφαρμογές.
nikodr
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό amije » 21 Ιουν 2016, 22:20

...το εξομοιώνει τόσο καλά που το αποτέλεσμα είναι... εξίσου άχρηστο με το πραγματικό μηχάνημα!

τι να πει κανεις... θεός και βάλε!!! :kiss:
In the beginning was CAOS... (Classic Amiga O S)
...and then it came Α O S 4
:werock:

Δεν υπάρχει κύκλωμα πίσω απο την οθόνη της Amiga. Υπάρχει ένα εναλλακτικό σύμπαν.
Άβαταρ μέλους
amije
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 22 Ιουν 2016, 12:54

Μην σου πω και την νεα τρέλα που μου ήρθε και κατέβασα το τελευταίο amithlon xl με κάτι kernel update και patches για να το installarw στο pc.

Θέλω και εγώ να ασχοληθώ ρε γαμώτο και όλο το αφήνω. Δώσε κανένα λινκ.
Hackintosh - Gigabyte G41MT-D3V + CPU Intel Xeon L5420 2.5Ghz + M-audio Profire 610, Pegasos 2, Pegasos 1, Sam 440EP, AmigaOne XE G3, PowerMac G5 Quad - 10Giga RAM - GeForce 6600, PowerMac G4, AROS Box Dell GX520, Amiga 500, Amiga 1230

Retro Planet is THE way.

Fitz #0 είναι σα να λες ότι είσαι ακόμη πιο κοντά από άμεση συναλλαγή... δηλαδή ο ίδιος ο Fitz (BLTCON0)

Τι λες ρε ξομπλι; (dinohatzi, ο άντρας ο σωστός)

Πάω να δω για 76η φορά τη συνέντευξη της Ζωής στη Σία - προσπαθώ να καταρρίψω των ρεκόρ αυνανισμών! (Dony, ο μερακλής, ο πρόστυχος, αυτός που νιώθει)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Planet Overlord

Δημοσίευσηαπό nikodr » 22 Ιουν 2016, 16:00

http://www.hd-zone.com/amithlon/ εχει όλα τα updates που έχουν βγάλει στον kernel του amithlon.
Εδώ το iso για όποιον θέλει να το κατεβάσει και να παίξει με amithlon.
http://www.theisozone.com/downloads/pc/ ... -os-xliso/

Εγώ προσωπικά το χρησιμοποίησα το iso αυτό για να εγκαταστήσω amikit,το έχει σαν επιλογή να εγκαταστήσει workbench από το σο του amithlon.

Ωστόσο back on topic,θα ήθελα να ξέρω από όσυς χρησιμοποιούν το amiga os 4.1 σε classic,τι σας άρεσε και τι σας απογοήτευσε?
nikodr
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 23 Ιουν 2016, 16:41

amije έγραψε:
...το εξομοιώνει τόσο καλά που το αποτέλεσμα είναι... εξίσου άχρηστο με το πραγματικό μηχάνημα!

τι να πει κανεις... θεός και βάλε!!! :kiss:

Το έχουμε πιάσει το νόημα χρόνια τώρα αδερφούλη! ;)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Επιστροφή στο ΟS4 Software Helpdesk

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης