Σύνδεση    Εγγραφή
  • Συγγραφέας
    Μήνυμα

Έχει αγοράσει κανείς άραγε Morphos Licence για την Efika?

Δημοσίευσηαπό lechuck » 09 Ιαν 2014, 23:10

Μόλις πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου το εν λόγω μηχανάκι.Ωραία λέω θα παίξω λίγο με Morphos 3.4.
Kατεβάζω λοιπόν το φοβερό και τρομερό boot img και το βάζω σε ένα stick όπως λένε οι φανταστικές
οδηγίες του site του Morphos για να ξεκινήσει η εγκατάσταση.Αμ δε,error on loading.
Το βάζω σε δεύτερο,σε τρίτο , σε τέταρτο stick τίποτα μια από τα ίδια,ενώ το stick ήταν visible,
η εγκατάσταση δεν ξεκίναγε, μάλλον επειδή η Efika έχει usb 1,1 δεν βλέπει stick νέας γενιάς,μην
φανταστείτε τίποτα usb 3.0, usb 2.0 έχω τα δύο από τα 4 είναι αγορασμένα πριν 6-7 χρόνια.

Eρώτηση 1ή προς τους developers του Morphos;Έχει κάνει κάποιος τους εγκατάσταση μπουτάρωντας από stick;

Αφού,απέτυχε αυτό,διάβασα σε ένα forum ότι μπορείς να βάλεις το boot.img σε έναν 2,5 δίσκο να τον κάνεις format
μέσω Winuae ή σε κανονική Amiga και να ξεκινήσει η εγκατάσταση από εκεί.Όντως λoιπόν ξέθαψα έναν παλιό
2,5 δίσκο που είχα,τον έκανα format σε Winuae με FFS και έριξα το boot img εκεί.
Μετά χαράς μου ξεκίνησε η εγκατάσταση από τον εσωτερικό 2,5 σκληρό και πάω στο επόμενο βήμα της
εγκατάστασης - κατέβασμα του ειδικού iso που προορίζεται για την Efika,περίπου 220mb.
Λόγω της παλαιότητας του δίσκου,της 100άρας ethernet της efika αλλά και του site του Morphos,το
download διάρκεσε περίπου 1,5 ώρα.Δεν πειράζει λέω,αναγκαίο κακό αφού πρόκειται για την
ειδική έκδοση που προορίζεται για την efika και δεν υπάρχει στο site για άμεσο κατέβασμα.
Μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι δεν επρόκειτο για ειδική έκδοση αλλά είναι η ίδια έκδοση που υπάρχει
στο site και για τις υπόλοιπες πλατφόρμες απλά με άλλο filename.Τσάμπα το download δηλαδή,θα μπορούσα να είχα κατεβάσει
το iso από πριν και να το είχα ρίξει απευθείας στον δίσκο.

Eρώτηση 2ή προς τους developers του Morphos;Ποιος ο λόγος που το iso που υπάρχει στο site δεν αναγράφει
ότι είναι το ίδιο για efika;

Μετά από καμμία ώρα,παλιός ο 2,5άρης βλέπεις τελειώνει και η εγκατάσταση..
Φυσικά το morphos δεν κάνει autoboot στην efika,για να παίξει πρέπει να δώσεις
> setenv auto-boot?=true
> setenv boot-device hd:0 boot.img

To παραπάνω δεν το βρήκα στα installation instructions του Μοrphos φυσικά αλλά σε manual της Efika.

Και επιτέλους ανοίγει το σήμα με την πεταλούδα.Βουαλά..

Ωραία λέω θα ανοίξω και ένα OWB για να πω ότι μπήκα στο Internet με την efika.
Πατάω,ξαναπατάω,τίποτα ξαφνικά βλέπω Ram Disk 0 bytes ελεύθερα..
Ας κάνω ένα reboot λέω να ξαναδοκιμάσω..Μετά το boot λοιπόν διαπιστώνω ότι στην efika
έχεις 80mb ολόκληρα ελεύθερα για το λειτουργικό..

Που πας ρε Καραμήτρο με 80mb ελεύθερα;

Τι μπορείς να κάνεις με 80mb;Όχι να κάνεις surf με τίποτα,μπορείς να παίξεις mp3 ή
κανένα παιχνιδάκι που έχει γίνει port σε Μοrphos.

Τα applications τα ανοίγεις ένα-ένα βέβαια γιατί με 80mb φοβάσαι λες θα ανοίξει,δεν θα ανοίξει..

Κι εγώ λέω ότι τα XP φορτώνουν με 128mb,τι μπορείς να κάνεις αφού φορτώσουν είναι το θέμα.

Μετά από όλα αυτά λοιπόν αναρωτιέμαι,
Έχει αγοράσει κανείς άραγε Morphos Licence για την Efika? :troboni:
Project Amibian..Press Button to Continue..
Άβαταρ μέλους
lechuck
Nihilist #4

Re: Έχει αγοράσει κανείς άραγε Morphos Licence για την Efika

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 10 Ιαν 2014, 00:57

Ναι.
Hackintosh - Gigabyte G41MT-D3V + CPU Intel Xeon L5420 2.5Ghz + M-audio Profire 610, Pegasos 2, Pegasos 1, Sam 440EP, AmigaOne XE G3, PowerMac G5 Quad - 10Giga RAM - GeForce 6600, PowerMac G4, AROS Box Dell GX520, Amiga 500, Amiga 1230

Retro Planet is THE way.

Fitz #0 είναι σα να λες ότι είσαι ακόμη πιο κοντά από άμεση συναλλαγή... δηλαδή ο ίδιος ο Fitz (BLTCON0)

Τι λες ρε ξομπλι; (dinohatzi, ο άντρας ο σωστός)

Πάω να δω για 76η φορά τη συνέντευξη της Ζωής στη Σία - προσπαθώ να καταρρίψω των ρεκόρ αυνανισμών! (Dony, ο μερακλής, ο πρόστυχος, αυτός που νιώθει)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Planet Overlord

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 10 Ιαν 2014, 01:01

Tip: Υπάρχει ειδική light έκδοση του OWB για Efika.
Hackintosh - Gigabyte G41MT-D3V + CPU Intel Xeon L5420 2.5Ghz + M-audio Profire 610, Pegasos 2, Pegasos 1, Sam 440EP, AmigaOne XE G3, PowerMac G5 Quad - 10Giga RAM - GeForce 6600, PowerMac G4, AROS Box Dell GX520, Amiga 500, Amiga 1230

Retro Planet is THE way.

Fitz #0 είναι σα να λες ότι είσαι ακόμη πιο κοντά από άμεση συναλλαγή... δηλαδή ο ίδιος ο Fitz (BLTCON0)

Τι λες ρε ξομπλι; (dinohatzi, ο άντρας ο σωστός)

Πάω να δω για 76η φορά τη συνέντευξη της Ζωής στη Σία - προσπαθώ να καταρρίψω των ρεκόρ αυνανισμών! (Dony, ο μερακλής, ο πρόστυχος, αυτός που νιώθει)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Planet Overlord

Δημοσίευσηαπό Cool_amigaN » 10 Ιαν 2014, 11:54

Ναι, υπάρχουν κάτοχοι/χρήστες MOS σε efika ΑΛΛΑ όπως συνηθίζω να λέω, αν δεν είσαι developer ή συλλέκτης πρέπει να αποφεύγεις όπως ο διάολος το λιβάνι τόσο low end μηχανήματα. Γιατί υπάρχει και μία ειδική κάστα που είναι κατά φαντασία χρήστες οι οποίοι τρέχουν στα forums και λένε ότι "ναι, έχω mos σε efika και τα σπάει" ενώ στην πραγματικότητα, μπουτάρουν, αναβαθμίζουν το λειτουργικό και ξαναβάζουν το μηχανάκι στην ντουλάπα. Εμένα με 1,5GB RAM στο PMAC έχω περίπου 1,4GB ελεύθερα μετά από boot και όταν εκκινείς τον OWB αρχίζει και καταβροχθίζει ανελέητα (πάνω από 60MB για να φορτώσει το πρόγραμμα και τα άντερά του αν θες να μπεις σε GMAIL/YT κτλ).
Άβαταρ μέλους
Cool_amigaN
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό riscknight » 10 Ιαν 2014, 12:17

3.2 registered σε ίδια Efi όπως αυτή που πήρες μαζί με την SAM.

+ Τα νεύρα ναι, μου τα "σπάει". Γι αυτό Efi θα ανέβει προς πώληση σύντομα.
I See.. I Judge._
Άβαταρ μέλους
riscknight
Nihilist #4

Επιστροφή στο This Is Efika Speaking

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης