Σύνδεση    Εγγραφή

Ας συστηθούμε!

Καλώς ήρθατε. Καφεδάκι;
  • Συγγραφέας
    Μήνυμα

Ας συστηθούμε!

Δημοσίευσηαπό Guybrush Fan » 27 Μαρ 2017, 21:04

Καλησπέρα!

Χαίρομαι που συναντώ την κοινότητα και γι' αυτή την απόφασή μου να ασχοληθώ και πάλι με τον πολυαγαπημένο υπολογιστή από τα νιάτα μου στάθηκε η απόφαση ενός ξαδέλφου μου να αποκτήσει ξανά μια Amiga 500 μετά από πολλά χρόνια.

Τη δική μου την είχα ευτυχώς κρατήσει, έχοντας ακούσει απίστευτη γκρίνια του τύπου "τι κρατάς αυτές τις σαβούρες στη ντουλάπα" από το έταιρον ήμισυ...

Ήδη διάβασα την ιστορία της Amiga στο Ars Technica και έμαθα πάρα πολλά που δεν ήξερα ποτέ και δεν είχα συνειδητοποιήσει στα νιάτα μου... τότε όλα έτρεχαν γρήγορα και ανακαλύπτωντας τη ζωή, τον έρωτα, τη φιλία, τη μουσική, την ταχύτητα, δεν είχα δώσει τη σημασία που άξιζαν κάποια πράγματα που θεωρούσα δεδομένα.

Δεν πειράζει, θεωρώ πολύ τυχερό τον εαυτό μου που απέκτησε (με πολύ κόπο τότε) μια Amiga 500 και ασχολήθηκα μαζί της πολύ, την εκτίμησα και την αγάπησα με μοναδικό τρόπο, όσο κανέναν άλλο υπολογιστή ή κονσόλα που πέρασε από την κατοχη μου.

Σήμερα νοιώθω ακόμα πιο τυχερός που η παλιά μου αγάπη δουλεύει ακόμα και η επανένωσή μας μοιάζει αναπόφευκτη...

Ελπίζω να μοιραστούμε μαζί γνώσεις και εμπειρίες και να ανακαλύψω όλα όσα από το 1995 περίπου που η Amiga μου μπήκε στο κουτί και αποθηκεύτηκε έχω χάσει.

Χαιρετώ λοιπόν και επιφυλάσσομαι για τη συνέχεια!!!
Amiga 500 1Mb, AmiPi Drive equipped
Άβαταρ μέλους
Guybrush Fan
Mini-Me!

Re: Ας συστηθούμε!

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 27 Μαρ 2017, 22:10

Welcome on board! Φυσικά είναι έπος φάση που η 500άρα είναι πάλι σε δράση!
Κράτα μας ενήμερους!
Hackintosh - Gigabyte G41MT-D3V + CPU Intel Xeon L5420 2.5Ghz + M-audio Profire 610, Pegasos 2, Pegasos 1, Sam 440EP, AmigaOne XE G3, PowerMac G5 Quad - 10Giga RAM - GeForce 6600, PowerMac G4, AROS Box Dell GX520, Amiga 500, Amiga 1230

Retro Planet is THE way.

Fitz #0 είναι σα να λες ότι είσαι ακόμη πιο κοντά από άμεση συναλλαγή... δηλαδή ο ίδιος ο Fitz (BLTCON0)

Τι λες ρε ξομπλι; (dinohatzi, ο άντρας ο σωστός)

Πάω να δω για 76η φορά τη συνέντευξη της Ζωής στη Σία - προσπαθώ να καταρρίψω των ρεκόρ αυνανισμών! (Dony, ο μερακλής, ο πρόστυχος, αυτός που νιώθει)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Planet Overlord

Δημοσίευσηαπό keropi » 27 Μαρ 2017, 22:37

welcome, syntoma tha psaxneis 060 gia 500ara kapos etsi kollas to mikrobio LOL
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
keropi
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό Guybrush Fan » 28 Μαρ 2017, 19:01

Καλώς σας βρήκα boys!!!

Θα τα λέμε εδώ...
Amiga 500 1Mb, AmiPi Drive equipped
Άβαταρ μέλους
Guybrush Fan
Mini-Me!

Ας συστηθούμε!

Δημοσίευσηαπό m4nos » 24 Απρ 2017, 17:08

Καλησπερα σας καλη εβδομαδα σε ολους,και φυσικα χρονια πολλα ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!Ειμαι ενας απο τους χιλιαδες χρηστες της amiga και προσφατα ειπα να την βαλω ξανα μπροστα μιας και ειπα να θυμηθω τα παλια...Λοιπον ειμαι κατοχος μια amiga 4000ppc cyberstorm με μια picasso IV πανω,το θεμα μου ειναι οτι αγορασα το τελευταιο λειτουργικο OS.4.1 αλλα δε μπορω να το βαλω,ενας φιλος μου ειπα να το βαλω με συσκευες scsi και οχι ide ειναι καλυτερα,δε το δοκιμασα ακομη το scsi,αλλα με το IDE μου δεν μπορεσα.Επισης κατα ενα πολυ περιεργο πραγμα ολα τα floppy της amiga που εχω ολα εχουν χαλασει,ακομη και ενα εξωτερικο που ειχα,διαπιστωσα πως δε δουλευε γτ ειχε κοπει το λαστυχακι λογο ηλικιας μαλλον,αλλα οσο και να εψαξα στα μαγαζια πουθενα μα πουθενα δε βρηκα ουτε ενα,στο τελος αναγκαστηκα να κανω ενα floppy απο βρωμοpc να το μετατρεψω σε amiga μεσα απο το youtybe που περιεγραφε ενα φιλος,ευτυχος δουλευει αυτο μια χαρα.Αν εχει καποιος καμια ιδεα τι μπορει να επαθαν τα floppy ας μου πει γτ ασχοληθηκα αρκετα μηπως τα φτιαξω αλλα τιποτα,τα καθαρισα τα λαδωσα,αλλα ματαια.Το ενα δε δουλευει καν ενω το αλλο γραφει μη αναγνωσιμο dfo.Γραφω το προβλημα μου παραλληλα μαζι με την γνωριμια που κανω,ελπιζω να μην εκανα ασχημα.Εκτος απο την 4000 ειχα και 1200 και 500αρα και cd32 αλλα τα εδωσα,πραγμα που το εχω μετανοιωσει παρα πολυ,τωρα ψαχνω μηπως μπορεσω και βρω κατι.Θελω να πω πως την amiga την λατρευω,οπως και εσεις,ηταν το πρωτο κομπιουτερ που ειδα τοτε,και ηταν για μενα κατι μαγικο,απιστευτο,Ερωτας με την πρωτη ματια που λενε...ποσες φορες ειχαμε παει μαζι με φιλους στην memox και χαζευαμε τις βιτρινες κοιτοντας διαφορα demo που επεζαν τοτε,και δε μπορουσαμε να πιστεψουμε στα ματια μας....Παρο λο που ειμαι γραμμενος εδω πολλα χρονια δε μιλουσα γτ δεν ειχα βαλει σε λειτουργια την amiga μου αλλα τωρα που ασχοληθηκα ειπα να μιλησω και να εκφρασω την αγαπν μου σε ολους εσας,και ιδιαιτερα στα staf του site μας για οτι κανουν και οσα μας προσφερουν καθημερινα.Σας ευχαριστω απο καρδιας και τωρα που αρχισα θα ειμαι εδω να βοηθησω οσους μπορω...

Με εκτιμηση σε ολους σας Μανος
Άβαταρ μέλους
m4nos
Mini-Me!

Δημοσίευσηαπό BLTCON0 » 24 Απρ 2017, 21:49

Καλώς ήρθες!

Δοκίμασε για τον CS PPC σου:

http://powerup.amigaworld.de/download.php?id=59

PPC test disk, για να βεβαιωθείς για τη λειτουργικότητα του PPC στην κάρτα σου. Χωρίς αυτόν προφανώς OS 4.1 δεν έχει!

Το SCSI στον CS PPC είναι πονεμένη ιστορία. Ο controller είναι μια μυστήρια έκδοση (SYMBIOS 770) με υπερβολικές ευαισθησίες στο bus termination. Επίσης ο CS PPC έχει παντελώς ατερμάτιστο bus.
Η καλύτερη λύση είναι ένας UW δίσκος στο SCSI του CS PPC (με σωστό τερματισμό διαύλου πάντα) και ένα IDE optical drive.

Ή και τα δυο IDE, απλά είναι κρίμα να μην εκμεταλλευτείς τον υπερηχητικό SCSI controller του CS PPC για το δίσκο.
Άβαταρ μέλους
BLTCON0
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό m4nos » 24 Απρ 2017, 22:06

Δε πιστευω να εχει καποιο θεμα ο ppc μου και στο μενου του μπαινει και ολα μια χαρα ειναι.Αυτο το κανω δισκετα και κανει boot απο εκει?
Άβαταρ μέλους
m4nos
Mini-Me!

Δημοσίευσηαπό BLTCON0 » 24 Απρ 2017, 22:16

m4nos έγραψε:Δε πιστευω να εχει καποιο θεμα ο ppc μου και στο μενου του μπαινει και ολα μια χαρα ειναι.

Στο menu είναι ενεργός ο 68060, όχι ο PPC.
Ένα συχνό φαινόμενο στους CS PPC ήταν να βγαίνει τέζα ο PPC (συνήθως λόγω αστοχίας του ανεμιστήρα) και ο κάτοχος να μην το παίρνει χαμπάρι γιατί δεν εκτελούσε PPC-enabled programs.

Αυτο το κανω δισκετα και κανει boot απο εκει?

Ναι, θα τρέξει 2 διαγνωστικά και θα σε ενημερώσει σχετικά.
Άβαταρ μέλους
BLTCON0
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό m4nos » 24 Απρ 2017, 22:21

παντως σε ενα προγραμμα μεσα στο 3.9 το sysinfo τον βλεπει κανονικα
Άβαταρ μέλους
m4nos
Mini-Me!

Δημοσίευσηαπό BLTCON0 » 24 Απρ 2017, 22:23

Όλα καλά τότε.
Απλά η PPC test disk βολεύει γιατί ούτε στημένο λειτουργικό θέλει ούτε τίποτα άλλο.
Άβαταρ μέλους
BLTCON0
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό amije » 26 Απρ 2017, 10:35

καλως τα τα, καλως τα τα παιδια! :beer:
In the beginning was CAOS... (Classic Amiga O S)
...and then it came Α O S 4
:werock:

Δεν υπάρχει κύκλωμα πίσω απο την οθόνη της Amiga. Υπάρχει ένα εναλλακτικό σύμπαν.
Άβαταρ μέλους
amije
Nihilist #4

Επιστροφή στο Welcome On Board

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης