Σύνδεση    Εγγραφή

Atari STE

Πίνακας ανακοινώσεων.
  • Συγγραφέας
    Μήνυμα

Re: Atari STE

Δημοσίευσηαπό BLTCON0 » 07 Ιούλ 2017, 20:41

Μετά τον δίσκο, κατέφτασε και το monitor switcher της φωτογραφίας.

The good:
Η κατασκευή είναι απλούστατη.
Ένας 2 θέσεων διακόπτης γειώνει (mono mode) ή δεν γειώνει (colour mode) το pin4 (monochrome detect), αναγκάζοντας τον ST να ενεργοποιήσει το αντίστοιχο mode. Η γείωση γίνεται μέσω του τυχόν συνδεδεμένου μονόχρωμου μόνιτορ και όχι απευθείας μέσα στο switcher, οπότε αν δεν υπάρχει συνδεδεμένο μονόχρωμο μόνιτορ η εναλλαγή στη θέση "μονόχρωμα" δεν έχει κανένα αποτέλεσμα (γλιτώνεις το κατά λάθος reset).

The bad:
Η κατασκευή είναι απλούστατη.
Δεν υπάρχει κανενός είδους buffering (βέβαια και το video port του ST δεν παρέχει +5V power).
Για αδιευκρίνιστους επίσης λόγους τα Horizontal και Vertical Sync σήματα του ST απλώς διακλαδίζονται προς τα 2 ports.
Αυτό σημαίνει ότι σε mono mode το έγχρωμο μόνιτορ δέχεται υψηλότερες συχνότητες οριζόντιας (~72 αντί για 50-60 Hz) και κατακόρυφης (~35 αντί για ~15.7 KHz) σάρωσης, με ό,τι κινδύνους αυτό συνεπάγεται αν δεν είναι κλειστό.

Λύση: "Χάκεμα" της πλακέτας ώστε να απομονωθούν τα HSYNC και VSYNC σήματα και αντικατάσταση του διακόπτη με έναν 3 διαδρομών / 2 θέσεων ώστε παρέα με το mono detect να επαναδρομολογούνται και τα HSYNC / VSYNC.

The ugly:
Υπάρχει ένα RCA βύσμα για να "βγάλει" τον μονοφωνικό ήχο του ST, παρόλα αυτά ο ήχος "βγαίνει" και στα δύο μόνιτορ ports (!).
Επιπλέον ο STE έχει ούτως ή άλλως τα δικά του RCA audio ports.

Λύση: Στους ST με modulator το pin2 του video port έχει composite video σήμα. Οπότε το RCA jack του switcher θα αξιοποιηθεί ως composite video port (πολύ χρησιμότερο).
Άβαταρ μέλους
BLTCON0
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό BLTCON0 » 08 Ιούλ 2017, 11:57

Operation STE complete με το μονόχρωμο SM125 monitor.
Ήρθε αρτιμελές και κατακίτρινο.
Η εικόνα είναι απλά απίστευτη, δεν περιγράφω άλλο.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BLTCON0
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 09 Ιούλ 2017, 18:55

Με γεια, Νίκο!

Πραγματικά, η μοναδική αίσθηση της εικόνας των SM124/SM125 πήρε χρόνια να ξεπεραστεί. Προσωπικά, μόνο όταν απέκτησα την πρώτη μου 17άρα black trinitron στο PC μπόρεσα να πω ότι είδα κάτι καλύτερο. Και, τώρα που σκέφτομαι αυτή την οθόνη ακόμα σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να επικράτησε ο Macintosh αντί του ST... :aaaw:
Η αλήθεια είναι στο Retro Planet!

We Sold Our Soul For Rock n' Roll

Εικόνα

Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <
Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό BLTCON0 » 09 Ιούλ 2017, 22:36

Λέει "paper white phosphor" και πραγματικά αυτήν ακριβώς την αίσθηση δίνει. Καλύτερο αποτέλεσμα μόνο στο Kindle έχω δει!
Για το Mac μπορούμε να γράφουμε μέχρι τη δευτέρα παρουσία...

Και λίγα μαθηματικά:
Μια κορυφαία aperture grill CRT (trinitron) των 17" (15.9" viewable) με επίσης κορυφαίο 0.25 mm dot pitch (π.χ. EIZO T57S) έχει φυσική οριζόντια ανάλυση περίπου 1292 "pixels" (οι trinitron δεν έχουν συγκεκριμένη κατακόρυφη ανάλυση).
Η μονόχρωμη SM125 αν και ομοίως δεν έχει συγκεκριμένη οριζόντια ανάλυση λόγω έλλειψης μάσκας ("αναλογική" προβολή), μπορεί με βάση το σήμα που απεικονίζει να θεωρηθεί αντίστοιχη με ~0.35 mm dot pitch και άρα με οριζόντια ανάλυση περίπου 640 "pixels" (προφανώς, αφού για αυτή την ανάλυση προορίζεται εξαρχής).
Σύμφωνα όμως με ένα πολύ γνωστό θεώρημα του Nyquist, όταν επιχειρείς "ψηφιακά" (όπως στην περίπτωση της trinitron η οποία έχει οριζόντια μάσκα) να αποδώσεις ένα συνεχές σήμα (περίπτωση SM125), θα πρέπει η συχνότητα δειγματοληψίας να είναι τουλάχιστον διπλάσια από αυτή του συνεχούς σήματος.
Άρα αν πάρεις τη "χειρότερη" περίπτωση, δηλαδή το checkerboard background pattern (όπως φαίνεται και στη photo που ανέβασα) που είναι συνεχές σήμα με συχνότητα 640 εναλλαγές/γραμμή, για να αποδοθεί θα πρέπει η συχνότητα δειγματοληψίας να είναι τουλάχιστον διπλάσια, δηλαδή σε οθόνη οριζόντιας μάσκας θα πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 1280 φυσικά pixels.

Δεν είναι λοιπόν καθόλου τυχαίο που από 17-άρα Trinitron και πέρα άρχισες να βιώνεις την ίδια ποιότητα απεικόνισης :-)

(το ίδιο θεώρημα βρίσκει εφαρμογή και στα audio CDs: Για να μπορεί να θεωρηθεί Hi-Fi μέσον το CD πρέπει να μπορεί να αναπαράγει όλο το ανθρώπινο ακουστικό φάσμα. Συμβατικά αυτό είναι ως τα 20000 Hz, άρα η συχνότητα δειγματοληψίας πρέπει να είναι τουλάχιστον 40000 Hz. Τελικά "κλείδωσε" στα 44100 Hz, καθώς ήταν διαπιστωμένο ότι σε ιδανικές συνθήκες ακρόασης κάποιοι άνθρωποι ακούν και λίγο πιο πάνω από τα 20000 Hz).
Άβαταρ μέλους
BLTCON0
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό other_reality » 10 Ιούλ 2017, 11:14

@BLTCON0

Εξαιρετικό ποστ. Για την εικόνα δεν είμαι ειδικός, στο παράδειγμα του ήχου όμως έχω μια παρατήρηση, αν μου επιτρέπεις (θυμήθηκα και τα νιάτα μου στα θρανία με το μάθημα της ακουστικής).

Φυσικά το θεώρημα του Nyquist ισχύει, έτσι όντως απαιτήθηκε ο διπλασιασμός της μέγιστης ακουστής συχνότητας, όμως, τα 44.1Khz (τα οποία πρότεινε η Sony στα 16bit, όπως και τελικά επικράτησε) δεν είναι τόσα λόγω κάποιων υπερανθρώπων που ακούνε παραπάνω απο 20Κhz.

Υπάρχουν μεν, αλλα βρίσκονται στα βουνά ακούγοντας μόνο τιτιβίσματα απο νεογνά μέχρι γέροι- δεν γίνεται να διατηρήσεις 20Κ στην πόλη, με τον καθημερινό πόλεμο από db (Ακόμη και το hum του ρεύματος απο ένα σημείο και έπειτα, σε παρατεταμένη έκθεση μειώνει την απόκριση, πόσο μάλλον τηλεοράσεις, αυτοκίνητα, σκουπιδιάρες, αεροπλάνα, ραδιόφωνα κλπ).

Πρακτικά τα 44.1Khz προσφέρουν ένα επιπλέον εκμεταλλέυσιμο εύρος για αποτελεσματική απόσβεση των συχνοτήτων απο τα φίλτρα (transition band). Το low-pass filtering είναι απαραίτητο πριν απο την δειγματοληψία, για να αποφευχθεί το aliasing. Το antialising είναι πολύ πιο εύκολο και οικονομικό να γίνει με ένα "αέρα", παρά "καρφωτά", δηλαδή κάτω απο 20 πάνω απο 20κ μαχαίρι, έτσι βγάλανε τα κομπιουτεράκια τους και υπολογίσανε πόσο αέρα να δώσουν για να είναι ευκολότερη, οικονομικότερη και ομαλότερη η ψηφιοποίηση του ήχου.
Άβαταρ μέλους
other_reality
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό BLTCON0 » 10 Ιούλ 2017, 22:41

@other_reality
Εικόνα και ήχος αν τα δεις ως σήματα/πληροφορία τελικά δεν είναι και ιδιαίτερα διαφορετικά μεταξύ τους :-)

Πολύ καλύτερη αυτή η εξήγηση για τα 44100 Hz! Μικρός είχα διαβάσει ότι κάποιοι άνθρωποι (και μάλιστα κυρίως ασθματικοί ανάμεσά τους) ακούν πέρα από τα 20000 Hz οπότε πάντα υπέθετα ότι αυτός ήταν ο λόγος που έδωσαν λίγο παραπάνω από τα 40000 (η άλλη εξήγηση είναι για να παράγονται CD υπερήχων για σκύλους :P j/k).

Εδώ δίνει ως παράδειγμα transition band για cut-off στα 200 Hz τα 20 Hz, οπότε στα 20000 Hz (λόγω λογαριθμικής συμπεριφοράς του ήχου) θα θες αναλογικά το δεκαπλάσιο, δηλ. περίπου 2000 Hz, οπότε με Nyquist πας στα ~44000 Hz. Κάπως έτσι φαντάζομαι βγήκε το 44100;
Άβαταρ μέλους
BLTCON0
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό other_reality » 11 Ιούλ 2017, 11:01

@BLTCON0

Θεωρητικά ναι, κάπως έτσι. Νομίζω 44000 πρότεινε η Phillips, και εν τέλει πέρασε η πρόταση της Sony, πιθανότατα τα "επιπλέον" 100Hz να είχαν να κάνουν με κατασκευαστική ευκολία, μιας και σαν αριθμός 0 44100 είναι , όπως λέεο wikiπήντιας,
the product of the squares of the first four prime numbers (2^2 * 3^2 * 5^2 * 7^2) and hence has many useful small factors.
Άβαταρ μέλους
other_reality
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό BLTCON0 » 11 Ιούλ 2017, 12:25

Φανταστικό.

Πραγματικά έτσι είναι, το 44100 έχει συγκριτικά πολύ μεγαλύτερη πυκνότητα ακεραίων διαιρετών.

Π.χ. στην περιοχή διαιρετών 2 - 100, για το 44100 έχουμε:
2 3 4 5 6 7 9 10 12 14 15 18 20 21 25 28 30 35 36 42 45 49 50 60 63 70 75 84 90 98 100
δηλαδή 31 διαιρέτες

Ενώ αντίστοιχα για το 44000 έχουμε:
2 4 5 8 10 11 16 20 22 25 32 40 44 50 55 80 88 100
δηλαδή μόλις 18 διαιρέτες

οπότε τα 44100 προσφέρονται πολύ καλύτερα για αλγόριθμους ψηφιακής επεξεργασίας.
Άβαταρ μέλους
BLTCON0
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dimfil » 11 Ιούλ 2017, 12:34

Sorry που επεμβαίνω, αλλά όλη αυτή η εκπληκτική πληροφορία θα πάει χαμένη αν δεν κατηγοριοποιηθεί!
Εκείνη η κατηγορία για atari st θα γίνει; Ε, δε νομιζω να είναι και πολύ κόπος... Εδώ άνοιξες για amstrad cpc που έχει λιγότερα posts συνολικά από όσα έχει αυτό το thread μόνο του!
Άβαταρ μέλους
dimfil
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό BLTCON0 » 11 Ιούλ 2017, 23:25

@dimfil

:biggin: :biggin: :biggin:
Άβαταρ μέλους
BLTCON0
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό xrhstos » 12 Ιούλ 2017, 21:30

καταρχήν καλορίζικο και καλοδούλευτο :) Όσο για τον HD ston atari κυκλοφορούν λύσης εσωτερικού cf πολύ απλές με κόστος 25-30 euro το πολύ, και χωρίς τον περιορισμό tou 1G εκτος του προτού partition, και εγώ 1G το έχω το πρώτο αν και άχρηστο καλύτερα είναι στα 512 να το κανεις, και μετα..... δώσε πόνο στα υπόλοιπα :) σου μιλάω εκ πείρας σε αυτό το θέμα :P, εκτος αυτού μην ασχοληθείς με mosnitor και βλακείες παρα μονο με scart είναι πολύ καλύτερα βρες μια 17 - 21 tv CRT και θά είσαι μια χαρά, τώρα εάν επιμένεις στο monitor ε γούστα είναι αυτά :P
A και να μην ξεχάσω TOS 2.06 σκάλες ανώτερο από το παλιό, επίσης υπάρχει και διαλογέας TOS 1.06-2.04 και αυτός είναι φτηνός, όπως και accelerator, και αυτός παρα πολύ φτηνός, στα λέω επειδή τα έχω ήδη αλλιώς δεν θα μιλούσα :) και πάλι καλορίζικος
Άβαταρ μέλους
xrhstos
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό BLTCON0 » 13 Ιούλ 2017, 22:29

@xrhstos

Ευχαριστώ!

Λίγο πολύ τα σκέφτηκα αυτά που λες, αλλά τελικά η προσέγγισή μου στο ST ήταν να τον γνωρίσω όπως είχα γνωρίσει την Amiga τότε, με hardware εποχής. Συν κάποιες προσωπικές προτιμήσεις :-) (όπως λες, γούστα είναι αυτά!)

Π.χ. CF (=IDE) ούτε που θέλω να ακούσω - I'm a SCSI person :-) (και στις Amiga αποκλειστικά SCSI έχω, με εξαίρεση το optical drive στην Α4000 γιατί το Plextor πρακτικά φράκαρε, ενώ IDE βρίσκεις "κοντά". Και στο PC μου από το 1998 μέχρι και το 2006 αποκλειστικά SCSI, και μετά μέχρι το 2015 τουλάχιστον το boot drive SCSI).

Για τον περιορισμό του 1 Gb, απλά δεν το θεωρώ περιορισμό. Σκέψου ότι μέχρι και το 1993-94 υπήρχε ο περιορισμός των 528 MB στα PC. Και μέχρι το ~1999 ο περιορισμός των 8.4 GB. Και μέχρι το ~2001 ο περιορισμός των 137 GB. Και μετά των 3.6 TB.
To 1 Gb, συγκριτικά και με το μέγεθος των αρχείων της εποχής, είναι απίστευτα λιγότερο "περιοριστικό". Πόσο να γεμίσεις πια; Αν θες να έχεις καμιά πλήρη WHDLOAD ή ό,τι αντίστοιχο υπάρχει στον Atari συλλογή ίσως έχει νόημα, αλλά στην πράξη πάνω από 20-30 games και 4-5 apps σπάνια παίζουμε/χρησιμοποιούμε σε τακτική βάση.

Για μόνιτορ έχω ήδη το 1083-S που "περίσσεψε" μετά την εγκατάσταση Indy ECS στην A500 και θα λειτουργήσει ως έγχρωμο μόλις του φτιάξω το σχετικό RGB καλώδιο. Η απόκτηση του μονόχρωμου SM125 έγινε για να δω από πρώτο χέρι το περίφημο mono mode (είπαμε, hardware εποχής) και πραγματικά έμεινα άφωνος. Όπως και ο dony, αντίστοιχα καθαρή εικόνα είδα μόνο όταν πέρασα από μια 15-άρα Sony 15-SF2 σε μια 19-άρα iiYama A901HT με το "μαγικό" Diamondtron NF καθοδικό της Mitsubishi.

Κάτι άλλο σχετικά με τις CRT TV - ελάχιστες μπορούν να αποδώσουν το 640 x 200 mode, πολύ απλά δεν έχουν το απαραίτητο dot pitch, και το θόλωμα είναι πολύ ενοχλητικό. Επαρκούν περίπου για 480 pixels οριζόντια ανάλυση, και συνεπώς ενδείκνυνται μόνο για games.
Εδώ ακόμη και τα 1083-1084 υστερούν - παρότι "high-end" έχουν 0.42 mm dot pitch, ενώ το SC1224 της Atari έχει 0.38 (τα logical pixels στον Atari είναι ελαφρώς μικρότερα από ότι στην Amiga λόγω διαφορετικού χρονισμού, και κατά συνέπεια απαιτούν και λίγο μικρότερο dot pitch. Αλλά εν πάση περιπτώσει, 0.38/0.42 = 0.9 = 90% ενώ 480/640 = 0.75 = 75% οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ποιότητας).

Για το TOS 2.06 θα το κοιτάξω εκτενώς πρώτα σε κανά emulator. Δεν είμαι ακόμη τόσο power user για να εκτιμήσω τις διαφορές, αλλά για να λέτε όλοι το ίδιο κάτι θα ξέρετε.

Για accelerator δε βλέπω το νόημα. Ο συγχρονισμός της CPU στην Amiga με το DMA hardware είναι πανεύκολος λόγως της ύπαρξης των video counters και του copper, αλλά στον ST από όσα έχω διαβάσει ως τώρα τέτοια πράγματα δεν υπάρχουν (τουλάχιστον με τις ευκολίες της Amiga) και έτσι αν θες κανά sync-trick πρέπει να μετράς κύκλους CPU, και αυτό θα το χαλάσει επιτόπου ένας accelerator.
Αλλά απο περιέργεια, σε ποιον accelerator αναφέρεσαι;
Άβαταρ μέλους
BLTCON0
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό xrhstos » 14 Ιούλ 2017, 02:56

έχεις δίκιο σε αυτά που λες, δεν είναι κακό να έχεις original hardware, απλά και το καινούριο σε κάνει να ενθουσιάζεσαι λίγο, βλέποντας ότι αποκτά το μηχάνημα σου κάποιες επιπλέον δυνατότητες :) και ας είναι άχρηστες, :P όπως συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις του παλιού hardware, :) εδώ ο STE μου σε samsung monitor, είναι πεντακάθαρο κρύσταλλο αλλα η pic ειναι από αισχρό κινητό χαχαχαχαχαχαχα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xrhstos
Nihilist #4

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες