Σύνδεση    Εγγραφή
  • Συγγραφέας
    Μήνυμα

MacMini G4 Resurrection!

Δημοσίευσηαπό npanag » 27 Ιούλ 2016, 23:28

Επιτέλους κάθησα να ασχοληθώ να εξελίξω το setup από το MacMini G4 που πήρα από τον CountRaven εδώ και κάποιο καιρό ο οποίος φυσικά το είχε κάνει dual boot με Macos X 10.5.8 και MorphOS. Δεν ασχολήθηκα με το Morphos ακόμη, αλλά έκανα πλήρως λειτουργικό το MacosX μου. Βρήκα άπειρο software εποχής από classic μέχρι περίπου το 2008/2009 που είχε πλέον σταματήσει η υποστήριξη applications και games για τα PPC... :cry: :cry: :cry: Who cares? Έφτασε όπου μπορούσε... δλδ... όσον αφορά μουσική το itunes δε κάλυπτε τις σύγχρονες ανάγκες μου και έπειτα από ΠΟΛΥ ψάξιμο βρέθηκε μια έκδοση του Virtual DJ η 5.2 η οποία είχε υποστήριξη για PPC και την βάλαμε επιτυχημένα! Επίσης βρέθηκε και η έκδοση Traktor DJ 2 η οποία εγκαθίστανται στο συγκεκριμένο λειτουργικό. Για video τι άλλο? VLC το οποίο ενημερώνεται ακόμη στην έκδοση PPC αλλά mkv δύσκολα θα τρέξει... ήχος ναι... εικόνα άστα!! Για παραγωγή (λέμε τώρα) βρέθηκε τόσο η έκδοση 2004 των Microsoft Office όσο και οι PPC εκδόσεις Libre Office 3 και OpenOffice. Προτιμώ την LibreOffice πιο πρόσφατη και πιο γρήγορη! Για κατέβασμα μtorrent και transmission δεν χρειάζεται κάτι άλλο... Για το ίντερνετ τώρα πειραματίστηκα αρκετά με mainstream πράγματα αλλά δεν έχει νόημα... Όλα παίζουν αλλά όχι όπως θα ήθελε κάποιος. Προσωπικά πιστεύω ότι η καλύτερη και πιο ενημερωμένη έκδοση Browser είναι η TenFourFox7450 (υποστηρίζει HTML5) αφού με έβαλε απροβλημάτιστα στο Facebook και λειτούργησε κανονικά στο Youtube! Δεν λέω ότι είδα streaming HD αλλά τα βίντεο έπαιζαν σε χαμηλότερη ανάλυση. Στο YT λειτουργεί και η τελευταία έκδοση Firefox 38 νομίζω του 2012... τα υπόλοιπα obscure όπως πχ ο Camino έχουν εγκαταληφθεί πλέον.... Μη μπει κανείς στον κόπο...

Για παιχνίδαι τώρα θέλει ποοοοολύ ψάξιμο και ταλαιπωρία. Με τα πολλά κατάφερα να εγκαταστήσω και να τρέξω κανονικά τα TrueCrime, Myst V, Mist 4, Quake 3, Robin Hood Legend of Sherwood, Football Manager 2006, Football Manager 2007, Return to the Castle of Wolfenstein, FordRacing 2, Delta Force Black Hawk Down, Fallout, Unreal Tournament 2004. Έχω και άλλα στην αναμονή του πως δουλεύουν, όπως το Halo, Command & Conquer Generals, Doom 3, Colin McRae 2005, Civilization IV, Pirates αλλά θέλουν είτε κρακς είτε patches για τον CPU καθώς προέρχονται από ports από Intel. Στο emulation κάπως καλύτερα, ScummVM με 40GB παιχνιδιών, MAME OS X, emulators για Genesis, SuperNes κλπ.... με λίγο ψάξιμο, βρίσκονται. Κυριώς όμως αξία έχουν περί τα 7 GB με compiled παιχνίδια για MAC μέσω Dosbox τα οποία τρέχουν χωρίς κάποιο GUI, όπως πχ έχει κάνει η GOG. Τέλος ήθελα και Virtual Machines τρομάρα μου, οπότε προτείνω έκδοση Virtual PC 6 με την οποία κατάφερα να στήσω MS DOS και Windows XP τα οποία λειτουργούν. Επειδή στο MacOSX 10.5.8 ΄'εχει καταργηθεί το classic περιβάλλον (OS9) αυτό που χρειάζεται είναι το Sheepshaver με ένα new world rom και ένα image του OS9 και τρέχει πολύ καλά και γρήγορα το emulation. Το Sheepshaver λέει ότι έχει και λειτουργίες JIT τις οποίες ακόμη δεν έχω τεστάρει... Την ίδια δουλειά μπορεί να κάνει και το Basilisk αλλά με βόλεψε το Sheepshaver. Τέλος για απομακρυσμένο έλεγχο υπάρχει το Teamviewer κανονικά, για BackUp χρησιμοποιήστε το Time Machine είναι κορυφαίο και εύκολο ενώ δυστυχώς αν και υπάρχουν εκδόσεις, το Dropbox δεν επικοινωνεί πλέον με το site και ζητά να κατεβεί το καινούργιο ενώ το Skype για κάποιο λόγ αρνείται να συνδεθεί με τον server.... Να και μερικές φωτογραφίες επί τω έργω:

Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
npanag
Nihilist #4

Re: MacMini G4 Resurrection!

Δημοσίευσηαπό vulture » 28 Ιούλ 2016, 08:03

Μπράβο ρε Νικ! Έπρεπε να μου το πεις όμως πριν τα κάνεις όλα αυτά, να σου δώσω, αν όχι όλα, τα περισσότερα έτοιμα στημένα να μη χάνεις χρόνο και να ασχοληθείς με τα υπόλοιπα. Virtual DJ 5.02 ε; Παίζει να έχω παλιότερη, οπότε θα σε χώσω να μου τη δώσεις. Χρειάζεσαι 3D προγράμματα; Έχω τρελό Cinema 4D και Lightwave 9 για PPC αν θες. Έτσι, για την ποζεριά!
ATARI ST - ΤΟ ΟΚΤΑΜΠΙΤΟ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΑΣ!
μιλάω - μιλώ , τρολολέω - τρολολώ!
Άβαταρ μέλους
vulture
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό npanag » 28 Ιούλ 2016, 08:56

vulture έγραψε:Μπράβο ρε Νικ! Έπρεπε να μου το πεις όμως πριν τα κάνεις όλα αυτά, να σου δώσω, αν όχι όλα, τα περισσότερα έτοιμα στημένα να μη χάνεις χρόνο και να ασχοληθείς με τα υπόλοιπα. Virtual DJ 5.02 ε; Παίζει να έχω παλιότερη, οπότε θα σε χώσω να μου τη δώσεις. Χρειάζεσαι 3D προγράμματα; Έχω τρελό Cinema 4D και Lightwave 9 για PPC αν θες. Έτσι, για την ποζεριά!

Thanx Bill, το θέμα ήταν να "χάσω" χρόνο! Η χαρά του στησίματος του μηχανήματος! Ναι το Virtual DJ 5.2, λειτουργεί κανονικά, δεν έχω μόνο δοκιμάσει να βάλω μια usb κονσόλα να δω αν την χειρίζεται αν την κάνει map κλπ... Αυτό είναι το επόμενο βήμα μαζί με το Traktor! Για 3D το σκέφτηκα αλλά δεν είχα χώρο στο σκληρό για τέτοια πράγματα πυ έτσι κι αλλιώς δε τα χρησιμοποιώ, οπότε θα περιοριστώ στα apps ήχου που μου ταιριάζουν καλύτερα και στα παιχνίδια. Χθες του κόλλησα έναν Lacie 500Gb και άνοιξε ο χώρος! Τον είδε απευθείας και το Time Machine και τον ενσωμάτωσε για daily backups. Αν έχεις τίποτε σε παιχνιδάκια εγώ παλεύω να βρω λύση να τρέξουν διάφορα εξ' αυτών.
Άβαταρ μέλους
npanag
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 28 Ιούλ 2016, 09:18

Νίκο, να συμπληρώσω κάποια πραγματάκια, επειδή κι εγώ μπήκα στην ίδια διαδικασία με σένα δεκάδες φορές: browser, όπως έγραψες κι εσύ ο TenFourFox. Media Player το VLC, αν και κάποια 720p videos τα "καταφέρνει" ο MPlayer ενώ το VLC "γονατίζει". Στα παιχνίδια τρέχουν ακόμα απροβλημάτιστα τα Quake, Quake II, Doomsday Engine, Dungeon Siege και τα διαμαντάκια της Popcap Games, ενώ, με τις ρυθμίσεις στο απόλυτο low θα μπορέσεις ακόμα να παίξεις Call Of Duty, Call Of Duty: United Offensive, Call Of Duty 2 αλλά όχι Doom 3 που να χτυπιέσαι κάτω! :laugh:

Σε Virtual DJ και Virtual PC υπάρχουν και νεώτερες εκδόσεις (στο 2ο την έχω) αλλά είναι πρακτικά άχρηστες καθώς η μέγιστη μνήμη που μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο virtual μηχάνημα είναι 512ΜΒ, όση μνήμη και αν έχει το δικό σου μηχάνημα.

Στον τομέα του Office υπάρχει και το Microsoft Office 2008 που *εννοείται* ότι είναι καλύτερο από οποιαδήποτε άλλη σουίτα γραφείου. Κοινό χαρακτηριστικό όλων πάντως είναι ότι μέχρι να ανοίξουν σε... γκαστρώνουν!

Το Teamviewer ουσιαστικά ΔΕΝ λειτουργεί, εκτός εάν θες να συνδεθείς σε κάποιον που τρέχει Teamviewer 5, 6 ή 7 (δύσκολο). Skype, Dropbox κλπ όπως έγραψες είναι no go και νομίζω ότι η γενική εντύπωση είναι ότι 5-10 ακόμα καίριες και σημαντικές εφαρμογές θα μπορούσαν να τρέχουν εάν το επιθυμούσαν οι developers αυτών...

Για το σερφάρισμα πάντων μη νομίζει κανείς ότι θα κάνει τη δουλειά του, είναι αργό σαν το διάολο - παρόλο που τα περισσότερα sites λειτουργούν σωστά. Βλέπετε, με 1GB μνήμης τη σήμερον ημέρα είσαι μάλλον δυσλειτουργικός στο internet (και όχι μόνο...).

Πάντως, αν θες τσέκαρε και το άρθρο που είχα γράψει και στο 1ο τεύχος του Retro Planet για το ίδιο ακριβώς θέμα, όπου και τα γράφω σίγουρα αναλυτικότερα! :giouxou:
Η αλήθεια είναι στο Retro Planet!

We Sold Our Soul For Rock n' Roll

Εικόνα

Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <
Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό npanag » 28 Ιούλ 2016, 10:43

Το Office 2008 τρέχει native ή θέλει και αυτό κάποιο CPU patch? Αν το έχεις κάπου... Όσον αφορά τα VirtualPC έχω εντοπίσει ότι τρέχει η έκδοση 7 με WinXP και προσπαθώ να την βρώ αλλά γενικά είναι περιορισμένο το εύρος των μηχανημάτων που μπορεί κάποιος να τρέξει... δλδ εκτός από Win άντε να βρεις κανένα linux της εποχής με ακόμη πιο λίγες δυνατότητες και μπορεί κανένα Os2. Για τα games ναι χθες το βράδυ δοκίμασα το Doom3 δεν ανοίγει με την καμία, διάβαζα ότι θέλει G5, δοκίμασα τελικά και το Colin McRae το οποίο μου πέταξε μύνημα ότι δεν μπορεί να τρέξει σε αυτή την κάρτα γραφικών!! Σήμερα θα δοκιμάσω Starcraft, Civilization, Pirates, SimCity 4, Χ3 Reunion και βλέπουμε. Το πρόβλημα είναι σε μερικά το noCPU patch & No Cd Patch. Τα Call of Duty τα ήθελα αλλά δεν μπορώ να τα βρω ακόμη... αν τα έχεις κάνε έναν κόπο κάποια στιγμή...

Πάνο το σερφάρισμα όντως είναι αργό, αλλά τα βασικά γίνονται, δλδ χθες κανονικά έκανα Posts και chating στο messenger του FB μέσω του TenFourFox. Σε αυτό το μηχάνημα κυρίως με ενδιαφέρουν τα apps ήχου οπότε θα το ψάξω κι άλλο μόνο σε αυτά τα θέματα. Βίντεο δε περιμένω να δω από το G4.
Άβαταρ μέλους
npanag
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 28 Ιούλ 2016, 10:54

Νίκο, όλα όσα σου αναφέρω τρέχουν κατευθείαν, χωρίς κάποιο patch. Επίσης ναι, τα έχω όλα, εκτός από το MS Office 2008, το οποίο, εντελώς βλακωδώς, έσβησα. Συνεπώς, όποτε θες μου φέρνεις ένα δίσκο και σου τα περνάω. :wub:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό vulture » 28 Ιούλ 2016, 11:36

Don't worry, Office υπάρχει.
Άβαταρ μέλους
vulture
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 28 Ιούλ 2016, 13:36

vulture έγραψε:Don't worry, Office υπάρχει.

That's the spirit! ;)

Ξέχασα να αναφέρω και μερικά ακόμα first person shooters που τρέχουν ικανοποιητικά στο mini: είναι τα Clive Barker's Undying, Aliens vs Predator 1 & 2 και Medal Of Honor: Allied Assault, Medal Of
Honor: Spearhead και Medal Of Honor: Breakthrough. Γενικώς, από FPSs εποχής 1995-2005 υπάρχουν σχεδόν τα πάντα, εκτός (δυστυχώς) από την σειρά του Serious Sam. :satanic:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό npanag » 28 Ιούλ 2016, 13:53

thanks boyz! φυσικά θα μιλήσουμε να γίνει ένα πέρασμα για software! από την άλλη θέλω να βρώ οτιδήποτε σε sound application, player, tracker, processing, loops κλπ... ότι υπάρχει και λειτουργεί στο OSX 10.5.8, νομίζω πως και η ίδια η Apple έχει βγάλει κάτι καλούδια τέτοιου είδους, οπότε ότι έχετε υπόψη σας μου το λέτε να το ψάξω! Για το office λογικά θα αφήσω μόνο μια σουίτα ενεργή με κριτήριο όχι τη συμβατότητα αλλά την ταχύτητα και μέχρι στιγμής δείχνει να είναι το Libre. Έτσι θα κερδίσω και λίγο χώρο στο σκληρό. Επίσης ψάχνω και εφαρμογές και παιχνίδια για OS9 για να δοιμάσω και αυτό το περίφημο JIT ή τέλος πάντων μέσω Sheepshaver. Αν έχετε υπόψη σας κανένα άλλο χρήσιμο app που αξίζει να εγκατασταθεί, ρίξτε το εδώ ως ιδέα!
Άβαταρ μέλους
npanag
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό vulture » 28 Ιούλ 2016, 13:57

Εφαρμογή για 9 που να μην υπάρχει αντίστοιχη καλύτερη σε Χ δε μου έρχεται, games έχω αρκετά κατεβασμένα πάντως να σε δώκω.
Άβαταρ μέλους
vulture
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό npanag » 29 Ιούλ 2016, 02:52

Σ'ημερα κατάφερα να το εξελίξω δύο βηματάκια ακόμη, βρήκα μια πιο νέα έκδοση του Traktor DJ Studio, την 3.2.1 και λειτουργεί ακόμη καλύτερα καθώς και δύο Drum Machines προγραμματάκια, το ένα μάλιστα, το iDrum είναι του 2016 αλλά είναι shareware! Επίσης βρήκα μια έκδοση του iLife και εγκατέστησα Garage Band να το δοκιμάσω επιτέλους αυτά τα utilities. Πολύ καλά Utilities για control του συστήματος είναι τα Onyx, απίστευτα χρήσιμο uninstaller προτείνω το AppDelete, Μου έλυσε σήμερα πραγματικά τα χέρια που έκανα ένα σωρό απεγκαταστήσεις,

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Καλή η φάση, μάλλον το τερματίζω το project με κάτι ψιλά ακόμη και μετά θα μετακομίσουμε σε Project Hackintosh για καλύτερες επιδόσεις...
Άβαταρ μέλους
npanag
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 29 Ιούλ 2016, 08:59

npanag έγραψε:Καλή η φάση, μάλλον το τερματίζω το project με κάτι ψιλά ακόμη και μετά θα μετακομίσουμε σε Project Hackintosh για καλύτερες επιδόσεις...

Μήπως να τα μάζευες όλα αυτά και να έγραφες ένα αρθράκι; Λέω εγώ τώρα... 8-)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό npanag » 29 Ιούλ 2016, 11:42

αρθράκι οκ, αλλά για αυτά με το mac mini? αφού μου είπες ότι έχει γίνει στο πρώτο τεύχος... φίλε δε το θυμάμαι, έχουν περάσει και 3 χρόνια! Αλλά ναι κάτι μπορεί να γίνει.. εξάλλου, δεν έχω τελειώσει με το μίνι, διότι έχει και ένα ακόμη partition με MorphOS και λέω μήπως το στήσω και αυτό όσο γίνεται για το proof of concept, είμαστε και αμιγκάδες εξάλλου... (λέμε τώρα)! Αυτό πάντως που θα ετοιμάσω άμεσα είναι κάτι παρόμοιο για το RiscOs στο Raspberry Pie.
Άβαταρ μέλους
npanag
Nihilist #4

Επιστροφή στο Apple Pie - MacOS Corner

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες