Σύνδεση    Εγγραφή

Battle Squadron: a photo story

Εδώ ποστάρουμε τις επιδόσεις μας σε αγαπημένα παιχνίδια.
  • Συγγραφέας
    Μήνυμα

Battle Squadron: a photo story

Δημοσίευσηαπό dony » 17 Νοέμ 2010, 22:30

Όπως σας υποσχέθηκα και στο topic για το Outrun - και αφού ο Χρήστος μας έφτιαξε και ολόκληρη κατηγορία την οποία θα ήταν κρίμα να μην τιμήσουμε - άναψα το αγαπημένο μας μηχάνημα (ναι, για την Amiga μιλάω!) και φόρτωσα το (κορυφαίο για μένα) shoot 'em up που διαθέτει:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Μετά από λίγο "ζέσταμα" και συνεπικουρούμενος από το αγαπημένο μου Pac-man ξεκίνησα ένα "σοβαρό" παιχνίδι με σκοπό να το τερματίσω - και να σας ταράξω και στα screenshots! Οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι από σχεδόν όλα τα υπόγεια levels του παιχνιδιού (τα επίγεια levels είναι... βόλτα στο πάρκο!) και, αν αναρωτιέστε για τον μικρό αριθμό bullets και αντιπάλων αυτό συμβαίνει γιατί προλάβαινα να πατήσω το pause μόνο όταν καθάριζε σχετικά η οθόνη από το χαμό που γινόταν! Είπαμε, φωτογραφία να τραβήξουμε, όχι να σκοτωθούμε κιόλας! Πάμε λοιπόν, ξεκινώντας από την πρώτη "γουρούνα" του παιχνιδιού κ.ο.κ...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Το τελικό boss του Battle Squadron:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Mission completed! Παρακάτω ακολουθεί το completion sequence:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ο πίνακας των high scores μετά το - αναπόφευκτο - "game over". Και η (για μένα) καλύτερη μουσική ever σε παιχνίδι στην Amiga! (να σημειώσω ότι καταχωρώ το όνομά μου ως "TSS" όταν το παιχνίδι μου δίνει μόνο 3 χαρακτήρες να συμπληρώσω - από 4 και πάνω συμπληρώνω κανονικά "DONY"):

Εικόνα

Εικόνα

H A2000 σε όλο της το μεγαλείο μετά την εκπλήρωση της "αποστολής":

Εικόνα

Ουφ! Αυτά προς το παρόν! Σειρά του Στέφανου τώρα (α, και χωρίς trainers, έτσι; :laugh: ). Ελπίζω να σας δω αύριο (Πέμπτη) το βράδυ στο "Καζίμι" όσους μπορείτε - για τους άλλους που μας χωρίζουν μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα, να ξέρετε ότι, έστω και νοερά θα είσαστε σε μια γωνία στο τραπέζι μας!
Η αλήθεια είναι στο Retro Planet!

We Sold Our Soul For Rock n' Roll

Εικόνα

Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <
Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Re: Battle Squadron: a photo story

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 17 Νοέμ 2010, 23:02

ΝΙΑΟΥ!

Τέλειο ποστ και πάλι μπράβο Παναγιώτη. Τι να πω οι φώτος σου είναι καταπληκτικές. Επίσης έχω μια απορία. Το παιχνίδι αφήνει περιθώριο για συνέχεια αν κρίνω από το κείμενο. Σωστά;

Επίσης τι κάρτα γραφικών έχεις στην 2000 και με τι ScanDoubler?
Hackintosh - Gigabyte G41MT-D3V + CPU Intel Xeon L5420 2.5Ghz + M-audio Profire 610, Pegasos 2, Pegasos 1, Sam 440EP, AmigaOne XE G3, PowerMac G5 Quad - 10Giga RAM - GeForce 6600, PowerMac G4, AROS Box Dell GX520, Amiga 500, Amiga 1230

Retro Planet is THE way.

Fitz #0 είναι σα να λες ότι είσαι ακόμη πιο κοντά από άμεση συναλλαγή... δηλαδή ο ίδιος ο Fitz (BLTCON0)

Τι λες ρε ξομπλι; (dinohatzi, ο άντρας ο σωστός)

Πάω να δω για 76η φορά τη συνέντευξη της Ζωής στη Σία - προσπαθώ να καταρρίψω των ρεκόρ αυνανισμών! (Dony, ο μερακλής, ο πρόστυχος, αυτός που νιώθει)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Planet Overlord

Δημοσίευσηαπό nikos.rizos » 18 Νοέμ 2010, 09:24

Πολυ καλό! Εξαιρετικό του outrun αλλά και αυτό. Το επόμενο "High Scores & Final Shots" by Dony ποιο είναι;
A500 Frühe version

A500 1084S, A500+

A1200 Blizzard 1230 MK IV, Indivision AGA MKII
Άβαταρ μέλους
nikos.rizos
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό Cool_amigaN » 18 Νοέμ 2010, 12:50

Έχουμε μία διάσταση απόψεων σχετικά με την ανακήρυξη του BS ως το καλύτερο shoot 'em up. Προτιμώ Project X SE :)

ΟΚ, υπόσχομαι, μόλις τερματίσω το CoD Black Ops να τρέξω ένα Jim Powers in Mutant Planet να γουστάρουμε ;)
Άβαταρ μέλους
Cool_amigaN
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό mfilos » 18 Νοέμ 2010, 13:26

ΕΠΟΣ!!!

Δεν είχα συνιδητοποιησει ότι το BS ήταν από τους Developers του Hybris (που είναι ένα από τα καλύτερα παιχνίδια μου λόγω μουσικής και gameplay).

Ανυπομονώ να το παίξω σύντομα και εγώ!
Visit my Amiga Blog here
- A4000D: 060/604, 384MB, ACard+80GB HD, SCSI Multicard Reader, DVD-RW, Grex4000 (RTG/Sound/NIC), Indivision 4000, RTG/AGA AutoSwitch,Deneb, ZorRAM
- A600: 030@30, 64MB, A604, 16GB CF, Indivision ECS, Subway, MAS-Player (internal), Custom Audio Mixer
Άβαταρ μέλους
mfilos
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 18 Νοέμ 2010, 20:08

@all:
Ευχαριστώ άπαντες για τα καλά σας λόγια! Ελπίζω να ακολουθήσουν κι άλλοι...

@Countraven:
Υποτίθεται ότι οι δυό τους έβγαλαν άλλο ένα παιχνίδι (στην Amiga) το οποίο δεν ήταν Shoot 'em up αλλά δεν τον κόβω - πρέπει να το ψάξω. Τίποτα επιπέδου Hybris και Battle Squadron πάντως...

Η Α2000 μου πρέπει να "φοράει" έναν scandoubler που λέγεται AGA 2000 (καμία σχέση με AGA, εννοείται! :? ) ο οποίος είναι αξιοπρεπέστατος και "περνάει" απ' τον passthrough connector της Picasso II+. Γενικώς το "συνολάκι" είναι μια χαρά! ;)

@nikos.rizos:
Έλα μου ντε! Σκέφτομαι κάτι σε Commodore 64 ή σε PC (DOS). Θα δούμε. Εκτός αν σας ανεβάσω τα scores μου από το Singstar ABBA (!) στο Playstation 3! :dance:

@Cool_amigaN:
Στέφανε, το Call of Duty αποκλείεται να κρατήσει πάνω από 8 ώρες μέχρι να το τερματίσεις (εκτός αν παίζεις σε "Veteran" level!) οπότε, καλύτερα να αρχίσεις να ετοιμάζεσαι. Και μια και ανέφερες το Project X SE (εξαιρετικό, δεν αντιλέγω!) δεν κάνεις μια προσπάθεια μ' αυτό; Εντάξει, δεν είναι και "βόλτα στο πάρκο" αλλά τι retro gamers είμαστε; :werock:

@mfilos:
Ναι, Μάριε, το Battle Squadron είναι το, ας πούμε, sequel του Hybris. Παιχνιδάρες και τα δύο - απλά το Battle Squadron σου δίνει την εντύπωση ότι φτάνει την Amiga στα άκρα, είναι (χωρίς υπερβολές) επιπέδου arcade!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό Cool_amigaN » 19 Νοέμ 2010, 12:01

Προσπαθώ να παίζω τα παιχνίδια στο δυσκολότερο επίπεδο για να επιμηκύνω τον κύκλο ζωής τους στο single player (αφού τον έχουν συμπιέσει αρκετά, δίνοντας βάση στο online multiplayer πλέον). Τώρα έχω κολλήσει στο Vietnam του Black Ops σε Veteran επίπεδο πάντα :P

Λέω να κάνω μία ενδιάμεση στάση και να παίξω το νέο Alien Breed που κυκλοφόρησε προ χτες μιας και θέλω να δω τον τερματισμό της τριλογίας.

Όποτε προλάβω θα βάλω κανένα παλιό παιχνιδάκι, αφού ολοκληρώσω τον κύκλο των καινούριων που έχω δρομολογήσει :)
Άβαταρ μέλους
Cool_amigaN
Nihilist #4

Δημοσίευσηαπό dony » 19 Νοέμ 2010, 22:09

Cool_amigaN έγραψε:Προσπαθώ να παίζω τα παιχνίδια στο δυσκολότερο επίπεδο για να επιμηκύνω τον κύκλο ζωής τους στο single player (αφού τον έχουν συμπιέσει αρκετά, δίνοντας βάση στο online multiplayer πλέον). Τώρα έχω κολλήσει στο Vietnam του Black Ops σε Veteran επίπεδο πάντα :P

Λέω να κάνω μία ενδιάμεση στάση και να παίξω το νέο Alien Breed που κυκλοφόρησε προ χτες μιας και θέλω να δω τον τερματισμό της τριλογίας.

Όποτε προλάβω θα βάλω κανένα παλιό παιχνιδάκι, αφού ολοκληρώσω τον κύκλο των καινούριων που έχω δρομολογήσει :)

Έναν φίλο μου που παίζει όλα τα Call Of Duty στο "Veteran" τον αποκαλούμε εδώ και χρόνια "ψυχάκια" και τον αντιμετωπίζουμε με κατανόηση - όλοι έχουμε τα προβλήματά μας, άλλωστε! :laugh:

Χωρίς πλάκα πάντως, το καταλαβαίνω αυτό που λες για τη διάρκεια ζωής των παιχνιδιών - αν ήμουνα 20 χρόνια μικρότερος θα την ενστερνιζόμουνα κιόλας! :laugh: . Απλά, από μια ηλικία και μετά που καταλαβαίνεις ότι ο χρόνος που σου έχει μείνει είναι πολύτιμος (μπρρρ!) προτιμάς να μην τον ξοδεύεις σπάζοντας τα νεύρα σου - για μένα η διάρκεια των Call Of Duty και το normal επίπεδο είναι ήδη too much μιας και ακόμα δεν έχω τελειώσει τα 2, 3, Modern Warfarfe 2 και Black Ops (και συνέχεια μένω όλο και πιο πίσω, μου φαίνεται! :laugh: ). Γενικά, είναι τόσο πολλές οι πλατφόρμες και τόσα πολλά τα παιχνίδια που δεν γίνεται να αφιερώνεις 2-4 βδομάδες στο καθένα. Ακόμα απορώ με τον εαυτό μου που κάποτε τέλειωσα τα Tomb Raider & Tomb Raider 2 - δεν είναι φυσιολογικά πράγματα αυτά! :dance:

Το Alien Breed ακούγεται ενδιαφέρον, πάντως! :idea:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dony
The Dude

Δημοσίευσηαπό mike » 19 Νοέμ 2010, 22:28

Για παιχτε το κανονικο project-x (οχι το SE) να σας δω.
Αν πατε τριτη πιστα, μια χαρα θα ειναι.

Ασχετο, αλλα μολις αγορασα αυθεντικο το "James Pond 2: Robocod" για PS2.
Μιλαμε ειναι η ιδια παιχνιδαρα με την αμιγκα, αλλα εχει ενισχυμενα γραφικα/ηχο
και ΝΕΑ επιπεδα. Οπως θα επρεπε να ηταν το james Pond 3, οχι αυτο που
τελικα βγηκε. Κατεβαστε το παιχτε το (να το βρειτε αυθεντικο δεν νομιζω)
και οπωσδηποτε θελω να ακουσω γνωμες.
Άβαταρ μέλους
mike
Nihilist #4

Επιστροφή στο High Scores & Final Shots

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης